نتایج یک پژوهش جدید در مورد اسلام‌هراسی، از گفتمان غالب نژادپرستانه از سوی معلمان نسبت به دانش‌آموزان مسلمان در شهر «دوبلین» ایرلند حکایت دارد.

به گزارشMuslimPressو به نقل از پایگاه خبری «IBTimes»؛ نتایج یک پژوهش جدید در مورد اسلام‌هراسی نشان داد که تعداد وقایع ضداسلامی در کلاس درس بالا است و از آن جمله می‌توان به اهانت به دختر دانش‌آموز مسلمان اشاره کرد که به او گفته شد که «آن چیز احمقانه را از سرت بردار.»

این پژوهش جدید با عنوان «اسلام‌هراسی در دوبلین؛ تجربیات و نحوه پاسخ دادن» با حمایت شورای مهاجرت ایرلند راه‌اندازی شد.

دکتر «جیمز کار»، جامعه‌شناس دانشگاه لیمریک و نویسنده این گزارش عنوان کرد که یافته‌ها نشان از نیاز جامعه برای قانونگذاری علیه جرائم ناشی از نفرت دارد.

گزارش «جیمز کار» شامل جزئیاتی در مورد حوادثاسلام‌ستیزانه علیه دانش‌آموزان مسلمان است که در یکی از آن‌ها یک پسربچه ۶ ساله هنگامی‌که تلاش کرد برای معلمش توضیح دهد که عقاید اسلامی با آنچه در کتاب‌های درسی در مورد اسلام گفته می‌شود، همخوانی ندارد؛ مورد اهانت شدید لفظی قرار گرفت.

در حادثه‌ای دیگر، معلم ارشد مدرسه‌ای به دانش‌آموزی که هدف سخنان نژادپرستانه دیگر دانش‌آموزان قرار گرفته بود، گفت: نمی‌توانم کاری برایت انجام دهم.

گفتمان ضداسلامی در ایرلند مختص مدارس متوسطه نیست. گزارش کار نشان می‌دهد که دانشگاه‌ها نیز میزبان احساسات اسلام‌ستیزانه هستند و تعداد سخنرانی‌های نژادپرستانه زیادی در آن‌ها انجام می‌شود.

جیمز کار پیشنهاد کرد که برای حل این مسئله، سیاستی باید اتخاذ شود که از اجرای قانون آزادی دینی اطمینان حاصل شود.

این پژوهش نشان داد که شمار زیادی از مسلمانان دوبلین هدف اهانت‌های لفظی یا حملات فیزیکی در اماکن عمومی به‌ویژه وسایل حمل و نقل عمومی، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها قرار می‌گیرند.

این تحقیق همچنین نشان داد که مسلمانان با وجود میزان بالای تبعیضی که علیه آن‌ها وجود دارد، احساس تعلق عمیقی نسبت به ایرلند و شهر دوبلین به عنوان خانه خود دارد.

منبع: ایکنا