برخی از سازمان‌های حقوق بشری در اعتراض به تبعید اجباری «شیخ محمد خجسته» روحانی برجسته بحرینی توسط رژیم آل خلیفه، طی انتشار بیانیه ای اعلام کردند: تبعید اجباری این روحانی برجسته شیعی بحرین و سلب تابعیت وی نقض کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌المللی به‌ویژه اعلامیه جهانی حقوق بشر که بحرین نیز عضو آن‌ است، محسوب می‌شود.

به گزارشMuslimPressو به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «منامه بست»؛ «مرکز حقوق بشر بحرین»، «مرکز اروپایی حمایت از دموکراسی و حقوق بشر»، «سازمان آمریکایی‌ها به خاطر دموکراسی و حقوق بشر در بحرین»، «سازمان عدالت و حقوق بشر»، «مرکز حقوق و دموکراسی بحرین»، ۵ سازمان حقوق بشری هستند که دیروز، سوم اسفند / حوت، با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت تبعید اجباری «شیخ محمد خجسته»، از دولت بحرین بازگرداندن وی به کشور را خواستار شدند.

در ادامه این بیانیه، از رژیم آل خلیفه درخواست شده است که تابعیت بحرینی به تمامی افرادی که به دلایل سیاسی سلب تابعیت شده‌اند، برگردانده شود.

در این بیانیه همچنین بر توقف استفاده از ابزار سلب تابعیت برای ساکت‌کردن مخالفان، عدم ایجاد محدودیت در زمینه آزادی بیان و برگزاری تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز تأکید شد.

سازمان‌های حقوق بشری اعلام کردند: تبعید اجباری این روحانی برجسته شیعی بحرین و سلب تابعیت وی نقض کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌المللی به‌ویژه اعلامیه جهانی حقوق بشر که بحرین نیز عضو آن‌ است، محسوب می‌شود.

همچنین، در این بیانیه به تصمیم دولت بحرین در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی مبنی بر سلب تابعیت ۷۱ شهروند بحرینی که در میان آن‌ها، شیخ محمد خجسته، روحانیون، خبرنگاران، شخصیت‌های سیاسی و معارضان وجود دارند، اشاره شده و آمده است: این افراد از سوی رژیم آل‌خلیفه به اتهام ارتکاب اقدامات غیرقانونی، تخریب چهره کشور، تحریک به اقدامات خشونت‌آمیز و انتشار اخبار دروغین با هدف ایجاد اختلال در قانون اساسی بحرین سلب تابعیت شده‌‌اند(!)

در پایان این بیانیه نیز آمده است: این برای نخستین‌بار نیست که دولت بحرین به‌طور خودسرانه اقدام به تبعید رهبران شیعی می‌کند؛ بلکه در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز مقامات این کشور آیت‌الله شیخ حسین نجاتی، از علمای برجسته شیعی را تبعید کردند و حدود ۱۰ بحرینی نیز که از آن‌ها سلب تابعیت شده‌ است، در معرض خطر تبعید از سوی مقامات بحرین قرار دارند.

یادآور می‌شود، یکی از دادگاه‌های بحرین ۲۵ اردیبهشت‌ماه امسال شیخ محمد خجسته، عالم دینی برجسته بحرین و عضو شورای علمای شیعه این کشور را به تبعید محکوم و دادگاه کیفری بحرین در جلسه پنجشنبه، ۲۹ بهمن‌ماه، این حکم را تأیید کرد و وی به لبنان تبعید شد.

منبع: ایکنا