وزارت خارجه لبنان در بیانیه‌ای ضمن رد علل عربستان برای لغو وعده کمک‌ مالی عربستان به ارتش لبنان، به این اقدام عربستان واکنش نشان داد.
به گزارشMuslimPress؛ وزارت خارجه لبنان با صدور بیانیه‌ای به اقدام عربستان سعودی در لغو وعده کمک مالی برای تجهیز ارتش این کشور واکنش نشان داد.

عربستان علت اقدام خود را «رفتار غیربرادرانه» بیروت در خصوص اختلافات میان عربستان و ایران عنوان کرد.

به گزارش شبکه «المنار»، وزارت خارجه لبنان شنبه(دیروز) در بیانیه خود اعلام کرد: لبنان اولین کشوری بود در این قضیه[حادثه سفارت عربستان در ایران] موضع رسمی گرفت و از زبان وزیر خارجه خود «جبران باسیل» حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران و هرگونه دخالت در امور داخلی آن ریاض محکوم کرد

در این بیانیه آمده است: وزارت خارجه در چندین مکان از جمله نشست وزیران خارجه عرب در قاهره به صورت کتبی و با امضای وزیر خارجه لبنان و نیز در نشست سازمان کار اسلامی به صورت کتبی توسط سفیر لبنان در عربستان بر موضع خود تأکید کرده است.

وزارت خارجه لبنان در این بیانیه همچنین گفته است: موضع لبنان در خصوص حمله به سفارت عربستان مطابق بیاینه وزارت خارجه و با هماهنگی با رئیس دولت لبنان بوده و این موضع بر حفظ وحدت ملی بدون تعرض به همبستگی عربی متکی بوده است.

وزارت خارجه لبنان همچنبن افزود: مواضع برخی امروز مواضعی است که واقعیت موضع مناسب لبنان را تحریف کرده و منجر به افزایش تشنج در روابط لبنان و عربستان خواهد شد.

روز جمعه خبرگزاری رسمی عربستان(واس) به نقل از یک منبع سعودی اعلام کرد که این کشور، ادامه کمک‌های نظامی به ارزش سه میلیارد دلار به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان را متوقف کرده است.

این منبع سعودی در بیان دلیل این اقدام عربستان گفت: این تصمیم عربستان در پی مواضع غیر همسوی لبنان در روابط بین دو کشور اتخاذ شده است.

خبرگزاری واس در ادامه به نقل از این منبع سعودی که نامی از او برده نشده است، نوشت: لبنان در جریان تجاوز به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد، این اقدام را در اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی محکوم نکرد و عربستان این مواضع لبنان را تأسف‌انگیز و توجیه ناپذیر می‌داند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اینکه عربستان حزب‌الله و وزارت خارجه را مسئول این تصمیم خود می داند یک تلاش شکست خورده است که بر هیچ عاقلی پوشیده نیست و تصمیم عربستان بار دیگر باطل بودن ادعاهای این کشور، در امر مبارزه با تروریسم را مشخص کرد.

حزب‌الله لبنان در ببانیه‌ای به این اقدام واکنش نشان داد و گفت: تصمیم عربستان از مدت‌ها پیش از این اتخاذ شده بود و در سطح گسترده، این یک اقدام متداول محسوب می‌شود. تمام دنیا و به خصوص مؤسسات مالی داخلی و جهانی به خوبی می‌دانند که عربستان دچار بحران شدید مالی است و بحران مالی موجب اقدامات اقتصادی بی‌سابقه در این کشور شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: اینکه عربستان حزب‌الله و وزارت خارجه را مسئول این تصمیم خود می داند یک تلاش شکست خورده است که بر هیچ عاقلی پوشیده نیست و تصمیم عربستان بار دیگر باطل بودن ادعاهای این کشور، در امر مبارزه با تروریسم را مشخص کرد.

منبع: فارس