راشاتودی در گزارشی به زمان ارسال پدافند اس - ۳۰۰ و احتمال دیگر خریدهای نظامی ایران از روسیه پرداخته است.

به گزارشMuslimPress؛ راشاتودی خبرگزاری روسیه در جدیدترین گزارشش در را با روند انتقال پدافند هوایی اس - ۳۰۰ نوشت: به زودی اولین سیستم دفاعی اس - ۳۰۰ به ایران تحویل داده خواهد شد. پیش از این به خبرگزاری اسپاتنیک نیز گفته شده بود که وزیر دفاع ایران، حسین دهقان که ۱۵ فوریه به مسکو سفر کرده است، در مراسم تحویل این سیستم شرکت خواهد نمود. حسین دهقان اعلام کرده بود که ایران سیستم دفاع هوایی روسی را تا پایان سال شمسی(مارچ ۲۰۱۶) در اختیار خواهد داشت.

اولین قرارداد در خصوص اس - ۳۰۰ میان تهران و مسکو در سال ۲۰۰۷ منعقد شده بود و پیش بینی شده بود که پنج اسکادران از آن به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار تحویل ایران داده شود. اما در سال ۲۰۱۰، به دلیل تحریم هایی سازمان ملل علیه ایران، این قرارداد توسط دمیتری مدودف رییس جمهور وقت روسیه به حالت تعلیق درآمد. تهران در مقابل در دادگاه بین المللی در ژنو علیه آژانس تسلیحاتی روزوبورن اکسپورت روسیه طرح دعوی با ادعای ۴ میلیارد دلار نمود.

در ادامه در آوریل ۲۰۱۵، رییس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین، طرح منع تحویل اس - ۳۰۰ به ایران را لغو کرد. وزیرامور خارجه روسیه، سرگی لاوروف نیز گفت که با توجه به روند مذاکرات با ایران بر سر مسائل هسته ای، تحریم داوطلبانه روسیه علیه ایران دیگر ضرورتی ندارد. در ماه اکتبر، وزیر دفاع ایران نیز آمادگی روسیه برای تحویل سیستم دفاعی بر اساس قرارداد منعقد شده میان دو کشور را تایید نمود.

بر اساس گزارش خبرگزاریTASSاز نمایشگاه هوایی دبی، ایران معروف ترین و جدیدترین سیستم دفاعی روسیه یعنیS - ۳۰۰MPU - ۲را از روسیه خریداری کرده است. تحریم ها علیه ایران رسما از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ برداشته شد، بعد از آن که ناظران بین المللی سازمان ملل متحد در تحقیقات خود اعلام کردند، ایران به تعهدات خود در امور هسته ای پایبند بوده است.

سیستم دفاعی اس - ۳۰۰ اکنون در معدودی از کشورها وجود دارد، مانند الجزایر، بلاروس، قزاقستان، آذربایجان، قبرس و ویتنام. آخرین باری که روسیه این سیستم را به یک کشور خارجی تحویل داده است به سال ۲۰۱۰ بازمی گردد که ۱۵ اسکادران در اختیار چین قرار داده شد. بعد از آن تولید اس - ۳۰۰ توسط شرکت الماز - آنتی تولیدکننده اصلی تیلیحات دفاعی هوایی روسیه متوقف شد، زیرا آنها شروع به تولید سیستم نسل جدید یعنی اس - ۴۰۰ کرده بودند.

اوایل این هفته روزنامه راشا کمرسنت دیلی در گزارشی بدون ذکر منبع اعلام کرد، ایران همچنین تمایل به خرید جنگنده سوخوSU - ۳۰SMو هلیکوپترهایMil Mi - ۸وMil Mi - ۱۷در کنار سایر تسلیحات از روسیه دارد. مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت الله خامنه ای، دکتر علی اکبر ولایتی در سفر اخیر چهار روزه اش به مسکو در مصاحبه با(ریا نوستی)، از تمایل ایران برای خرید تجهیزات مختلف از روسیه سخن گفته است: " ایران علاقمند است که محصولات بیشتر نظامی را از روسیه خریداری نماید و دولت روسیه نیز تصمیم دارد که به این درخواست ما پاسخ مثبت دهد. "

منبع: فرهنگ نیوز