دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به توطئه اسرائیل به همراه عربستان و ترکیه علیه سوریه گفت: «آنها می‌خواهند سوریه را به چهار کشور، یک کشور سنی، یک کشور علوی، یک کشور دروزی و یک کشور کردی تجزیه کنند.»

به گزارشMuslimPressو به نقل از «PressTV»؛ «سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه گذشته(سه شنبه) که به مناسبت سالگرد شهادت عماد مغنیه، شیخ راغب حرب و سید عباس الموسوی از رهبران و فرماندهان بزرگ مقاومت لبنان سخن می‌گفت، تأکید کرد اسرائیلی‌ها معتقدند که آنها با دو فرصت روبرو هستند. فرصت اول برقراری روابط و ائتلاف با «کشورهای عرب سنی» از طریق سوء استفاده از موضوع مقابله با ایران و دیگری تغییر حکومت در سوریه است.

نصرالله افزود: «اسرائیل ایران را در درجه اول و جنبش‌های مقاومت در فلسطین و لبنان را در درجه دوم به عنوان مهمترین تهدید علیه خود قلمداد می‌کند.»

دبیر کل حزب الله لبنان تصریح کرد: «رژیم اسرائیل تلاش دارد تا خود را به عنوان یک دوست جوامع سنی در لبنان نشان دهد و خود را به عنوان دوست مسیحیان در لبنان و فلسطین معرفی کند. اسرائیل هم اکنون خود را به عنوان یک متحد و مدافع سنی‌ها قلمداد کرده و این موضوع مورد تایید برخی پایتخت‌های عربی قرار گرفته است.»

نصرالله خطاب به دولت‌های عربی گفت: «آیا کسی را به عنوان دوست می‌پذیرید که سرزمین سنی فلسطین را اشغال کرده است؟ آیا می‌توانید با رژیمی دوست شوید که وحشتناک‌ترین جنایات را علیه جامعه سنی‌ها مرتکب شده است؟»

نصرالله در ادامه تصریح کرد: «شما آزاد هستید تا ایران را به عنوان یک دشمن قلمداد کنید اما چگونه می‌توانید اسرائیل را به عنوان یک دوست و متحد قلمداد کنید؟ باید با این موضوع به شکلی جدی مقابله شود.»

وی خاطرنشان کرد: «اسرائیل حضور القاعده در سوریه را کم خطرتر از حضور دولت بشار اسد می‌داند.»

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: «اسرائیل با عربستان سعودی و ترکیه توافق کرده است که آنها نباید اجازه دهند بحران سوریه از طریق راه حلی که بشار اسد در قدرت بماند، حل و فصل شود، حتی اگر مخالفان میانه روی سوری نیز در دولت وحدت ملی مشارکت داشته باشند. سعودی‌ها، ترک‌ها و اسرائیلی‌ها به همین دلیل مذاکرات را فلج کرده‌اند. آنها پیش شرط‌هایی ارائه کرده و سقف خواسته‌های خود را بالا برده‌اند تا حدی که حتی امریکا نیز شروع به انتقاد از آنها کرده است.»

وی با اشاره به توطئه اسرائیل به همراه عربستان و ترکیه علیه سوریه گفت: «آنها می‌خواهند سوریه را به چهار کشور، یک کشور سنی، یک کشور علوی، یک کشور دروزی و یک کشور کردی تجزیه کنند.»

نصرالله در ادامه تصریح کرد: «اگرچه اسرائیل در مسیر تجزیه سوریه ناکام مانده است، زیرا ارتش سوریه و متحدانش در لاذقیه، در شمال حلب، در جنوب درعا، حسکه و دیرالزور در حال مبارزه هستند. بنابراین این بدان معناست که تصمیم ملی در سوریه رد تجزیه است.»

وی با اشاره به موارد مطرح شده نتیجه گرفت: «طرح نو عثمانی گرایی ترکیه با شکست روبرو شده و توطئه سعودی در سوریه نیز ناکام مانده است.»

نصرالله افزود: «شکست‌های پیاپی، عربستان سعودی و ترکیه را بر آن داشته است تا به فکر اعزام نیروی زمینی به بهانه مبارزه با داعش تحت پرچم ائتلاف بین المللی باشند.»