مؤسسه بین‌المللی اسلامی عربی «حلف» با هدف مقابله با فرقه‌گرایی، صهیونیسم و نژادپرستی در شهر «بیروت»، پایتخت لبنان راه‌اندازی شد.

به گزاشMuslimPressو به نقل از پایگاه خبری «المنار»؛ مراسم راه‌اندازی مؤسسه اسلامی عربی «حلف» با حضور شماری از شخصیت‌های عربی و اسلامی، نمایندگان پارلمان و مسئولان و اعضای نهادهای دینی و فرهنگی از کشورهای لبنان، عربستان، مصر، کویت، اردن، فلسطین، عمان و سوریه برگزار شد.

مؤسسه «حلف» به دنبال تقویت و نهادینه‌کردن گفتمانی است که امت اسلامی را با تمامی فرقه‌ها، مذاهب و نژادها در برابر صهیونیسم، فرقه‌گرایی و نژادپرستی(قومی، مذهبی و تبعیض علیه زنان) متحد سازد.

نشست تأسیس این مرکز با حضور شخصیت‌هایی از کشورهای مختلف و با هدف اعلام راه‌اندازی مؤسسه براساس ارزش‌‌های «یاری مظلوم» و مشترکات و ارزش‌های متعالی در منطقه‌ای که اکنون گرفتار اختلافات و درگیری‌های داخلی است، برگزار شد.

مؤسسه اسلامی «حلف» تلاش می‌کند تا به تریبونی منحصر به‌فرد در منطقه برای بیان مواضع و دیدگاه‌های بشردوستانه در همبستگی با مظلومان و افرادی که متحمل انواع ظلم از جمله کشتار، شکنجه، گرسنگی، محاصره، انفجار، نقض حقوق و آزادی، صرف‌نظر از دین، مذهب و ملیت‌ شده‌‌اند، تبدیل شود.

همچنین، این مؤسسه درصدد است تا به پایگاهی منطقه‌ای برای فعالان جوامع مدنی، نهادها و مؤسسات تبدیل شود.

حمایت از فعالیت‌هایی که در راستای آگاهی‌بخشی در جوامع، قانون‌گذاری و تقویت این قوانین به‌منظور مقابله با چالش‌های اساسی از جمله، صهیونیسم، فرقه‌گرایی، نژادپرستی و تبعیض علیه زنان انجام می‌شود، از اهداف اساسی این مؤسسه است.

برگزاری برنامه‌های آموزشی در زمینه مقابله با فرقه‌گرایی، مذهب‌گرایی، صهیونیسم و تبعیض علیه زنان، تبادل دانش‌های مدنی و عمرانی(انسانی، اجتماعی، فنی و فرهنگی) در چارچوب منطقه‌ای، تبادل فرهنگی عمرانی میان کشورهای مختلف عربی و اسلامی، ترجمه دانش‌های مختلف از زبان‌های دیگر به زبان عربی، برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها برای تحقق اهداف مؤسسه، تولید مستندات و منشورات(کتب، نشریات و لوح‌های فشرده) و مشارکت و همکاری با مؤسسات و سازمان‌های جامعه مدنی از فعالیت‌های مهم این مؤسسه خواهد بود.

همچنین بیانیه حسن ختام این نشست توسط «سید علی فضل الله» از لبنان، «عبدالمنعم ابوالفتوح» از مصر، «عبدالوهاب الوزان» از کویت، «هنا الحمیدان» از عربستان و برخی شخصیت‌های عربی و اسلامی امضا شد.

منبع: ایکنا