«عبدالرب رسول سیاف»، یکی از رهبران جهادی افغانستان از افزایش ناامنی‌ها در کشور به شدت ابراز نگرانی می‌کند.

به‌گزارشMuslimPressو به نقل از «خبرگزاری آوا»؛ عبدالرب رسول سیاف، یکی از رهبران جهادی افغانستان که در مراسم بزرگداشت از ۲۶ دلو / بهمن؛ روز خروج نیروهای شوروی از افغانستان در کابل صحبت می‌کرد، گفت: حکومت فعلی در تامین امنیت کشور عاجز مانده است و نتوانسته دشمن را به جای شان بنشاند.

وی افزود: یک چیز را باید این نظام همراه ما قبول کند که اینها از تامین امنیت عاجز آمده؛ علت اساسی این گپ این است که این‌ها(رهبران حکومت) یا فهمیده یا نافهمیده دست و پای شیرهای این ملک را بسته کرده‌اند.

سیاف در ادامه گفت: اگر این‌ها ملت را در دفاع از کشور سهیم نسازند؛ فردا هر گپ که میاید، مسوولیت بدوش همان مردمی خواهد بود که دست و پای این ملت را بسته کرده، امروز برای مجاهدین اجازه بدهید که از ملک خود دفاع کنند.

این رهبری جهادی به حکومت هشدار داد: پیش از آنکه مردم وارد میدان شوند، زمینه مشارکت آنان در دفاع از کشور فراهم شود. این کارشدنی است؛ در آن صورت هرج و مرج به میان خواهد آمد که ما طرفدار آن نیستیم.

سیاف تاکید کرد: از زبان مقام درجه یک این حکومت شنیدم که گفت هزاران سرباز خیالی در صفوف نیروهای امنیتی وجود دارد؛ چرا این خیال را با واقعیت جهادی پر نمی کنید.

عضو رهبری شورای حراست و ثبات افغانستان همچنان در رابطه به روند صلح در کشور گفت که طرف مذاکرات صلح و موضوع منازع مشخص نیست.

وی پیشنهاد کرد که باید با طرف مذاکره اگر طالب یا پاکستان است باید پرسیده شود که برای چه می جنگند.

در همین حال، صادق مدبر، عضو دیگر رهبری شورای حراست و ثبات افغانستان دراین مراسم گفت که باید مذاکره کنندگان صلح باید مهر تائید شورای ملی را باخود داشته باشد.

آقای مدبر همچنان هشدار داد که نباید در گفتگوهای صلح ارزش های ملی، قانون اساسی و حاکمیت ملی کشور معامله شود.

این در حالیست که حکومت وحدت ملی تلاش هایی را برای زمینه سازی گفتگوهای صلح درکشور به راه انداخته است.

اخیرا نشست های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، امریکا و چین برای یافتن نقش صلح برگزار شده است که در سومین نشست، بر سر نقشه راه صلح توافق صورت گرفت.