نماینده روسیه در شورای «ناتو - روسیه» در اظهاراتی به اختلافات مسکو و غرب در موضوعاتی چون سپر دفاعی موشکی آمریکا اشاره کرد.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «خبرگزاری فارس»؛ «الکساندر گروشکو» نماینده و سفیر روسیه در شورای «ناتو - روسیه» طی گفتگویی با «وال استریت ژورنال»، نظرات خود را در مسائل مختلفی از قبیل سپر دفاعی موشکی آمریکا و همچنین تنش‌های اخیر در روابط مسکو و غرب بیان نموده است.

وی در پاسخ به سوال این روزنامه آمریکایی مبنی بر «دیمیتری مدودف نخست‌وزیر روسیه گفت که جهان در حال جنگیدن در یک جنگ سرد جدید است. چرا روسیه اینطور فکر می‌کند؟» گفت: «اکنون، این چیزی است که ما داریم مشاهده می‌کنیم. ناتو در حال حرکت در مسیر تامین امنیت بر اساس خط و خطوط قدیمی است».

وال استریت ژورنال پرسید: «ینس استولنبرگ دبیرکل ناتو درباره تهدیدات هسته‌ای روسیه سخن گفت. پاسخ روسیه به این اظهارات چیست؟»

گروشکو گفت: «موضع ما بسیار شفاف است. روسیه در قبال حفظ ثبات استراتژیک، ‌ مسئولیت دارد و این ثبات استراتژیک به خاطر اقدامات یکجانبه‌گرایانه آمریکا تضعیف شده بود. بله این موضوع صحت دارد که ما مانورهایی سازماندهی کردیم تا توانمندی هسته‌ای‌مان را ثابت کنیم».

وی افزود: «اما دوست دارم این موضوع را بار دیگر بگویم که ما کاملا موضع شفافی داریم و هیچ موضوع مخفی و محرمانه‌ای در کار نیست. هدف از این مانورها، ‌ آزمودن میزان و امکان دوام نیروهای هسته‌ای‌مان است. استراتژی ما کاملا روشن است. در صورتی که خطری برای موجودیت کشور وجود داشته باشد، امکان استفاده از سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد».

روزنامه آمریکایی در ادامه این سوال را مطرح کرد: «قرار بر این بوده که در نشست ورشو در ماه جولای، ناتو اجرای مقدماتی توانمندی سیستم دفاعی موشکی خود را اعلام کند. آیا روسیه خواهان به تاخیر انداختن این موضوع است؟»

مقام روس تصریح کرد: «برای سالیان طولانی به ما گفته شد که(سامانه سپر) دفاع موشکی در اروپا به این دلیل مورد نیاز است تا با تهدید هسته‌ای ایران مقابله شود.(خطر) برنامه هسته‌ای(ایران) تمام شد در نتیجه نیازی به هیچ سپر موشکی در اروپا نیست».

لازم به ذکر است که به منظور برقراری ارتباط بین روسیه و ناتو، از چند سال قبل نهادی به نام شورای «ناتو - روسیه» ایجاد شده تا غرب و مسکو که تا پیش از فروپاشی شوروی در دو بلوک متخاصم بودند، بتوانند رایزنی‌ها در موضوعات نظامی را ادامه دهند.