کمپانی آمریکایی «نایک»، واژه «اسلام» و «مسلمان» را برای درج بر روی محصول نمی‌پذیرد و آن را خارج از دستورالعمل خود می‌خواند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از روزنامه «هافینگتن پست»؛ یکی از علاقمندان مارک نایک با نام «نبیل کوکب» در حال بررسی فروشگاه آنلاین NikeiD بود؛ فروشگاهی که مشتریان می‌توانند کفش‌ ورزشی مورد علاقه خود را سفارش داده یا خریداری کنند.

پس از بررسی این فروشگاه، کوکب متوجه می‌شود که مشتریان در صورت تمایل می‌توانند سفارش دهند و کلمه‌ای با کمتر از ۷ حرف را بر روی کفش‌های خود درج کنند.

او می‌گوید: هنگامیکه شروع کردم واژ‌ه‌های مختلف مورد نظرم را برای درج بر روی کفش‌هایم امتحان کنم متوجه شدم که سایت نایک واژه «اسلام» و «مسلمان» را برای درج بر روی محصول نمی‌پذیرد و آن را خارج از دستورالعمل خود می‌خواند.

این درحالی است که بنابر دستورالعمل نایک به طور خاص «ناسزا»، «عامیانه‌های نامناسب»، «محتوای توهین یا تبعیض‌آمیز»، «محتوای تحریک‌کننده خشونت» و «مطالبی که نایک برای درج بر محصولاتش نمی‌پسندد» بر روی محصولات درج نمی‌شوند.

کوکب با انتشار پستی در فیس‌بوک با مطرح کردن اینکه نمی‌دانم که اسلام و مسلمان در کدام‌ یک از دسته‌های بالا قرار می‌گیرد، از مسئولان این کمپانی سؤال کرده که نمی‌دانم شما معتقدید که واژه‌های اسلام و مسلمان، تحریک‌کننده خشونت هستند یا کلماتی هستند که نایک نمی‌‌خواهد آن‌ها را بر روی محصولاتش درج کند؟

کمپانی نایک هیچ اظهار نظری در این رابطه نکرده است؛ اما روزنامه هافینگتن پست نوشته که ممکن است این سیاست نایک به خاطر مشکلی باشد که در سال ۱۹۹۷ برای این کمپانی به وجود آمد.

در آن سال نایک واژه‌ای را بر روی یکی از محصولات خود درج کرد که شبیه نام جلاله الله بود. این اقدام مورد اعتراض قرار گرفت و این کمپانی با بیان اینکه این شباهت ناخواسته بوده است عذرخواهی رسمی خود را منتشر و این محصول را به طور کامل مرجوع کرد.

کوکب که در زمینه فن‌آوری‌ مراقبت‌های پزشکی کار می‌کند، می‌گوید: ممنوعیت برخی کلمه‌های مثبت که نشاندهنده هویت افراد است، معنا ندارد و تنها باعثمی‌شود که نایک یک کمپانی انحصاری و نه فراگیر قلمداد شود.

شرکت NIKE که تلفظ آمریکایی آن نایکی و در زبان‌های غیر آمریکایی معمولا نایک رایج است، یک شرکت آمریکایی چند ملیتی است که در زمینه طراحی، تولید، توسعه و عرضه محصولاتی نظیر کفش، البسه و پوشاک، لوازم و ابزار ورزشی به بازار جهانی فعالیت می‌کند. دفتر مرکزی این شرکت در شهر بیورتون ایالت اورگان واقع در شمال باختری ایالت متحده آمریکا است.

منبع: ایکنا