شهروندان مسلمان در بوسنی و هرزگوین در حمایت از حجاب اسلامی و در اعتراض به قانون ممنوعیت استفاده از مظاهر مذهبی در دستگاه قضایی این کشور که حچاب اسلامی را نیز شامل می شود، تظاهرات کردند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «PressTV»؛ هزاران نفر از مردم بوسنی و هرزگوین دراعتراض به ممنوعیت استفاده از حجاب در دستگاه قضایی این کشور تظاهرات کردند.

در این تظاهرات که با حضور نزدیک به ۲ هزار نفر روز گذشته(یکشنبه) در «سارایوو» برگزار شد، مردم به این تصمیم سیستم قضایی که عمده جمعیت آن مسلمان هستند، اعتراض کردند.

تظاهر کنندگان با دردست داشتن شعارهایی مانند «حجاب انتخاب روزانه ماست»، «حجاب حق و زندگی من است» در مرکز شهر راهپیمایی کردند.

«سمیرا زونیچ ولاچیچ» یکی از برگزار کنندگان این تظاهرات گفت: «ما در اینجا جمع شده ایم تا اعتراض خود را درباره تعصبات، تبعیض و به حاشیه رانده شدن اعلام نماییم.»

وی ادامه داد: «ممنوعیت پوشیدن حجاب درنهادهای قضایی حمله جدی به شخصیت و هویت یک مسلمان است.»

شورای عالی قضایی بوسنی هرزگوین به تازگی اعلام کرد، افرادی که در دستگاه قضایی این کشور کار می کنند، نمی توانند از مظاهر مذهبی در این دستگاه استفاده نمایند.

این تصمیم با مخالفت شدید سیاستمداران مسلمان، رهبران مذهبی و شمار زیادی از انجمن های مسلمانان روبرو شده است.

در حدود ۴۰ درصد از جمعیت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری بوسنی و هرزگوین مسلمان و بقیه جمعیت این کشور مسیحیان ارتدوکس و کاتولیک هستند.

حجاب در بوسنی وهرزگوین تا پیش از جنگ های تجزیه بالکان در سال ۱۹۹۲ که این کشور بخشی از یوگسلاوی بود، ممنوع بود.