درپی افزایش فعالیت های گروه تروریستی داعش در افغانستان، این کشور نیز به ائتلاف ضد داعش غرب پیوست.

به گزارشMuslimPress؛ وزیر امور خارجه‌ امریکا پیش از شرکت در نشست کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش در ایتالیا از ملحق شدن افغانستان به این ائتلاف خبر داد.

«جان کری» وزیرخارجه ایالات متحده امریکا گفت: «افغانستان چالش‌های خود را دارد که بیشتر ما در کمک به حل آن دخیل هستیم. این کشور با توجه به اینکه با چالش داعش روبرو است. روز گذشته تصمیم گرفته است به این ائتلاف بپیوندند و ما از آن استقبال می کنیم.»

روزنامه «ماندگار» چاپ افغانستان در سرمقاله امروز(چهارشنبه) خود ضمن درج این سخنان «جان کری» نوشت: داعشی های افغانستان افراد بیگانه ای نیستند. آنان از روسیه و عراق به این جا نیامده اند، بلکه طالبانی هستند که دیروز زیر بیرق ملامحمد عمر قرار داشتند و امروز زیر بیرق «ابوبکر بغدادی».

این مقاله می افزاید: اگر گروه طالبان به عنوان یک گروه افراطی و جنگجو در افغانستان، ابزار دست سازمان اطلاعات نظامی پاکستان و سازمان های جاسوسی عربستان و شیوخ ثروتمند عربی بود، داعش برآمده از دامان طالبان و سایر گروه های مشابه نیز بسیار آسان و سریع به ابزار منافع و اهداف استخبارات نظامی پاکستان و سایر سازمان های اطلاعاتی منطقه تبدیل می شود.

در همین حال، ارشاد خطیبی استاد دانشگاه می گوید: متأسفانه با توجه به خطراتی که وجود داشت حکومت برای این کار دیر اقدام کرد.

گروه تروریستی داعش از آغاز امسال فعالیت‌هایشان را در ولایت‌های «هلمند»، «فراه» و «ننگرهار» آغاز کردند، اما این گروه بیشتر در ولسوالی‌های «اچین» و «کوت» ننگرهار فعالیت دارد و بارها شهروندان این ولسوالی ها / شهرها را به گلوله بستند.