معاون رئیس‌جمهور سودان گفت که کشورش با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی کاملاً مخالف است.

به گزارشMuslimPressو به نقل از القدس العربی؛ «حسبو محمد عبدالرحمن» معاون عمر البشیر رئیس‌جمهور سودان از مخالفت قاطعانه کشورش با عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل خبر داد.

پیش از این رسانه‌های سودان از پیشنهاد حزب " المستقلین " که در گفتگوهای ملی این کشور شرکت دارد برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خبر دادند که این پیشنهاد در نشست بررسی روابط با تل‌آویو کمیته روابط خارجی کنگره گفت‌وگوی ملی سودان بحثبرانگیز شد و اکثریت اعضای این کمیته برقراری روابطی مشروط با اسرائیل را تأیید کردند.

پیش از این «ابراهیم غندور» وزیر خارجه سودان گفته بود که کشورش می‌تواند مسئله عادی سازی روابط با اسرائیل را بررسی کند.

سودان از زمان به قدرت رسیدن جبهه نجات ملی در سال ۱۹۸۹ میلادی روابطی بسیار مستحکم با ایران و حزب‌الله داشت و میزبان مقاومت فلسطین در خاک خود از جمله حماس و جهاد اسلامی بود و به‌خاطر این مواضع ملی و شرافتمندانه خود مشکلات زیادی را متحمل شد و(کارخانه تولید داروی شفا در) خارطوم در سال ۱۹۹۸ میلادی هدف موشک‌های کروز آمریکا قرار گرفت زیرا واشنگتن در آن زمان، خارطوم را به حمایت و میزبانی گروه القاعده و رئیس آن متهم کرده بود.

روزنامه رأی الیوم چندی قبل در سرمقاله خود نوشت که دولت سودان هم اکنون درحال گفت‌وگوهای محرمانه و علنی با دولت آمریکا برای از سرگیری روابط و برداشته شدن تحریم‌های آمریکا علیه سودان است و به نظر می‌رسد که یکی از شروط آمریکا همان عادی سازی و برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل است.

«جعفر النمیری» رئیس جمهور اسبق سودان در اواخر دهه هفتاد میلادی در دام اسرائیل افتاد زیرا در آن زمان فکر می‌کرد که می‌تواند بحران اقتصادی شدید سودان را با موافقت با کوچ یهودیان فلاشا(به فلسطین اشغالی) حل کند، روند کوچ یهودیان فلاشا انجام شد اما بحران اقتصادی حل نشد و النمیری و حکومت او با کودتای ژنرال سوار الذهب سرنگون شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم