بنیاد «هفته بین المللی مبارزه با نژاپرستی» در بروشوری اعلام کرده است که نژادپرستی ضدمسلمانان در آلمان و البته کل اروپا رو به فزونی نهاده است.

به گزارشMuslimPress؛ بنیاد «هفته بین المللی مبارزه با نژاپرستی»(Die Stiftung für die Internationalen Wochen gegen Rassismus) در بروشوری که منتشر کرده، اعلام کرده است که نژادپرستی ضدمسلمانان در آلمان و البته کل اروپا رو به فزونی نهاده است.

یورگن میکش(Jürgen Micksch) – رئیس هیأت مدیره این بنیاد – معتقد است این تغییرات زمینه رشد راست افراطی را که مدام نیز خشن تر می شوند، فراهم می کند.

او بیان داشت که شعار امسال هفته بین المللی مبارزه با نژادپرستی – که از ۱۰ تا ۲۳ ماه مارس در سراسر آلمان برگزار می شود – عبارت است: «۱۰۰% حقوق بشر؛ با هم ضد نژادپرستی». وی همچنین از برگزاری پروژه «مسلمانان دعوت می کنند»(Muslime laden ein) خبر داده، از بروشوری با عنوان «نژادپرستی ضد مسلمانان؛ و چه کنیم؟»(Antimuslimischer Rassismus – und was tun?) پرده برداشت.

پروژه «مسلمانان دعوت می کنند» ناظر است به نهادها و جماعات اسلامی تا هم زمان با هفته بین المللی مبارزه با نژادپرستی از غیرمسلمانان برای آشنایی و تبادل نظر دعوت به عمل آوردند. این فرصتی است که غیرمسلمانان می توانند از درون مساجد دیدن کرده و از نزدیک با مراسم و عبادات مسلمانان آشنا شوند. این بنیاد از طریق چنین پروژه ای به مسلمانان کمک می کند تا این بازدیدها را برنامه ریزی کرده و اجرا نمایند.

در بروشور «نژادپرستی ضد مسلمانان؛ و چه کنیم؟» عمدتاً بر همکاری دینی و فعالیت های مشترک محلی تأکید شده است. این پیشنهاد بخصوص مناسب شهرهایی است که مساجد، کنیسه های یهودیان و خانه های پناهجویان مورد حمله واقع شده است. در بخش دیگری از بروشور نیز توصیه شده است که بازدید کلاس های مدارس از مساجد، کلیساها و کنیسه ها الزامی شود. این بروشور ۱۳ صفحه ای شامل ۷ بخش است:

- نژادپرستی ضد مسلمانان رشد می کند

- نژادپرستی ضد مسلمانان چگونه شکل می گیرد؟

- نژادپرستی ضد مسلمانان دموکراسی را به خطر می اندازد

- همکاری با مسلمانان

- جامعه مدنی مطلوب است

- مسلمانان فعال هستند

- سخن پایانی

مبارزه با نژادپرستی در تاریخ ۶ ماه مه سال ۲۰۱۴ در دارمشتات(Darmstadt) به عنوان بنیاد حقوق شهروندی رسماً ثبت شد.

منبع: مهر