همزمان با اقدام حکومت ترکیه برای برقراری دیوار مرزی حائل با سوریه، جزئیات دقیقی از همکاری اسرائیل با دولت داوود اوغلو منتشر شده است.

به گزارشMuslimPress؛ در حالی که دولت اردوغان مدعی است برای مقابله با تهدیدهای گروه تروریستی داعش و افزایش امنیت مرزهای مشترک خود با سوریه دست به ساخت دیوار حائل در این مرزها زده است، منابع خبری ترک اعلام کرده اند طرح جدید ترکیه با پیشنهاد، مشاوره و همکاری اسرائیل در حال تکمیل است. بر این اساس و نظر به تجربه اسرائیل در ساخت و استفاده از دیوار حائل در اراضی اشغالی فلسطین، تل آویو آمادگی خود را برای انتقال تجارب خود در این زمینه به ترکیه اعلام نموده بود.

پیشتر فعالان سیاسی ترکیه با انتشار تصاویر و ویدئو های ساخت دیوار حائل، جامعه جهانی را از اقدام دولت ترکیه بهت زده کرده بودند.

پس از گفتگوهای ترکیه و اسرائیل برای از سرگیری روابط سیاسی و دیپلماتیک که به دنبال حوادثکشتی ماوی مرمره با تنش روبه رو شده بود، رفت و آمد مهندسین، طراحان و مسئولین شرکت های مهندسی اسرائیلی به ترکیه در حال افزایش است. فراتر آنکه فرمول شمیایی بتن مورد نیاز برای برپایی دیوار حائل و ساختار هندسی سازه ی آن هر دو با نظارت شرکت های اسرائیل انجام می گیرد.

از سویی دیگر مبالغ هنگفت چنین اقدامی بر اساس گفتگو های صورت گرفته میان طرفین از طریق تأمین نیازهای نفتی اسرائیل توسط ترکیه، علی الخصوص نفت قاچاق شده توسط داعش از بازار سیاه فراهم خواهد آمد.