جمهوری اسلامی ایران و روسیه در عرصه اتفاقات مهم سوریه ۲ بازیگر مهم هستند.
به گزارشMuslimPress؛همکاری میان این دو کشور و منافع مهمی که هر یک در جبهه سوریه دارند تا جایی است که قبل از هر نشست مذاکراتی درخصوص سوریه این دو کشور با هم رایزنی های مهمی در سطوح مختلف انجام می دهند که خیلی از آنها رسانه ای نمی شود. این منافع مشترک را می توان در چند سطح ارزیابی کرد:
۱ - جمهوری اسلامی ایران و روسیه، در مبارزه با گروه تروریستی داعش منافع مشترک دارند و منافع استراتژیک آنها اینگونه ایجاب می کند که در صدها کیلومتر دورتر از مرزهایشان با این گروه مبارزه کرده و از خود دفاع کنند.
روسیه بارها در نواحی قفقاز شمالی، چچن و داغستان مورد تهدید این گروه قرار گرفته است. بسیاری از اعضای این گروه از قفقاز شمالی هستند و این برای روسیه بسیار مهم است که با آنها مقابله کند و طبیعی است که با این گروه در سوریه مقابله کند تا همان قفقاز شمالی. ایران هم که از اطراف خود تحت تهدید مستقیم این گروه قرار دارد و مرزهای مبارزه با تروریسم را به خاک سوریه گسترده و حضور مستشاری در آنجا دارد.
۲ - ایرا ن و روسیه مایل نیستند که یک قدرت تحت حمایت غرب در سوریه شکل بگیرد. بدیهی است که حکومتی مثل حکومت اسد که حافظ منافع استراتژیک ۲ کشور در آن منطقه است را به هر حکومت دیگر غربی و واداده ترجیح دهند.
۳ - روسیه از سال ها قبل یک بندر مهم استراتژیک به نام بندر طرطوس در خاک سوریه داشته است که در شرق مدیترانه قرار دارد. طرطوس پس از لاذقیه دومین بندر بزرگ در کرانه های سوریه است. این بندر برای روس ها بسیار اقتصادی و راهبردی است. بدیهی است با ایجاد بحران در سوریه منافع این بندر مهم نیز تحت الشعاع جنگ قرار گرفته است و باید برای حفظ آن تلاش کنند.
۴ - از همه مهم تر اینکه ایران سوریه را محور مقاومت و سنگر دفاع و مبارزه علیه صهیونیست ها می داند؛ صهیونیستی که دشمن قسم خورده ایران و ایرانی است. جمهوری اسلامی ایران ترجیح می دهد در مرز این رژیم صهیونیستی با آنها مقابله کند تا در مرزها و داخل خاک ایران.
در پایان باید گفت که امروز غربی ها از خیلی خواسته های خود کوتاه آمده اند و این نتیجه مقابله با تروریست ها و مقاومت در مقابل قدرت های زور گو است که به هر بهانه ای به دنبال سرنگونی دولت اسد هستند. آنها به دنبال تشکیل دولت ائتلافی هستند و ایران و روسیه به دنبال تشکیل دولت وحدت ملی. فرق این دو پیشنهاد در بود و نبود ساختار حکومت فعلی است.
ایران معتقد است که دولت ائتلافی باعثفروپاشی نظام سوریه می شود. استدلال مقامات کشورمان هم تجربه لیبی است که وقتی ساختار حکومت از بین رفت، این کشور تجزیه شد. ایران معتقد است که ساختار حکومت باید حفظ شود و مخالفان اسد که دست به سلاح نبرده اند هم در این دولت می توانند وارد شوند و نقش ایفا کنند. روسیه نیز تا به حال با پیشنهاد دولت ائتلافی موافقت کرده است و از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران حمایت می کند.