نخستین یادواره شهدای ادیان توحیدی با حضور مسئولین، بزرگان ادیان و اقشار مختلف مردم ایران در فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد.

به گزارشMuslimPress؛ نخستین یادواره شهدای ادیان توحیدی با حضور بزرگان ادیان ارمنی، آشوری، کلیمی و زرتشتی و همچین با حضور سردار کاظمینی فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ در فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام گواهی، نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ، گفت: پیام این یادواره این است که تمام ادیان الهی در ایران اسلامی مسالمت آمیز در کنار برادران و خواهران زندگی می کنند و کسی نمی تواند حق تعدی به احدی داشته باشد. همه آزاد هستند و عبادت های مستقل دارند و زندگی مشترک بین ادیان کاملا مشهود است.

گواهی با اشاره به حضور پیروان ادیان مختلف در یادواره شهدای ادیان توحیدی تصریح کرد: کسانی که امروز در دنیا دم از حقوق بشر می زنند و می گویند که حقوق اقلیت ها در ایران رعایت نمی شود؛ این جلسه را ببینند. باید از آن ها بپرسیم که چرا گزافه گویی می کنند.

وی با بیان اینکه در فرانسه ۲۵ میلیون مسلمان حق رای، انتخاب مسیر زندگی و حضور باحجاب در مدرسه و دانشگاه را ندارند، ‌ اظهار داشت: ‌به یاری خدا افتخار جمهوری اسلامی ایران این است که نماینده اول مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با ۱.۵ میلیون رای، ‌ یک رای دارد و نماینده ادیان توحیدی با ۴ هزار رای هم یک رای دارد. باید به خاطر این موضوع خدا را سپاسگزار باشیم.

حجت الاسلام گواهی با اشاره به دیدارهای آیت الله خامنه ای با خانواده های شهدای ادیان توحیدی عنوان کرد: افتخار ملت ایران و پیروان همه ادیان اعم از مسلمان، ‌ کلیمی، مسیحی و زرتشتی این است که اگر رهبر معظم انقلاب در ایام عید نوروز به دیدار خانواده شهدای مسلمان می روند، ‌در ایام عید مسیحیان نیز به دیدار خانواده شهدای ادیان توحیدی می روند؛ می گویند که این دیدار، ‌بهترین لحظات زندگی من بوده است. ایشان با این رفتارشان به ما درس می دهند و باید رهبران و روسای کشورهای جهان از این رفتار، ‌درس بگیرند.

وی با اشاره به آمار ایثارگران و شهدای ادیان توحیدی تصریح کرد: ادیان توحیدی به تناسب جمعیت؛ بیشترین شهید، جانباز و آزاده را دادند و این از افتخارات کشور عزیز ما ایران است.

به گزارش خبرنگارMuslimPress، در ادامه این مراسم، آقای «ورطان ورطانیان» یکی از نمایندگان سابق ارمنی ها در پارلمان ایران، طی سخنانی به بیان خاطراتی از حضور بزرگان این دین الهی در عرصه انقلاب اسلامی ایران و دیدار آن ها با امام خمینی(ره) در اوایل انقلاب اسلامی پرداخت.

ایشان در ابتدای سخنان خود از حاضرین در این مراسم خواست تا به احترام یاد و خاطره شهدا دقیقه ای سکوت کنند.

آقای «ورطان ورطانیان» همچنین در ادامه سخنان خود به بیان خاطراتی از شهدای ارمنی پرداخت.

وی در یکی از خاطرات خود گفت: یکی از رزمندگان ارمنی که انجیل کوچکی در جیب خود داشت، در جبهه ترکشی به طرف سینه او رفته و نصفی از این انجیل را سوراخ کرد و در میان برگه های آن گیر کرده بود. بنده این انجیل را به نزد رهبر انقلاب که آن زمان ریاست جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشتند بردم که بسیار مورد توجه ایشان قرار گرفت و آن انجیل را باز نمودند که این ترکش از میان آن افتاد.

همچنین در ادامه این مراسم مادر شهید فرهاد خادم(مهندس شهید زرتشتی) به بیان خاطراتی از این شهید بزرگوار پرداخت و در ادامه نیز آقای قریشی قطعه شعری را در وصف شهدای ادیان توحیدی به صورت زنده اجرا نمود.

در پایان بزرگان ادیان و مسئولین حاضر در این یادواره از خانواده شهدای ادیان توحیدی تجلیل نمودند.