مردم مالزی در مخالفت با توافق اقتصادی با آمریکا به دعوت انجمن ها و گروه های مختلف این کشور در «کوالالامپور» تظاهرات کردند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «IRIBNEWS»؛ هزاران نفر در مالزی با شرکت در یک تجمع اعتراضی، مخالفت خود را با امضای توافق نامه دو سوی اقیانوسیه موسوم به «تی پی پی ای» اعلام کردند.

هدف از پیمان «تی پی پی ای»، تجارت آزاد میان کشورهای دو سوی اقیانوس آرام می باشد که در یک طرف آن آمریکا، کانادا، مکزیک، شیلی و پرو قرار دارند و در طرف دیگر نیز مالزی، استرالیا، ویتنام، ژاپن، برونئی، نیوزلند، سنگاپور قرار گرفته اند.

یکی از معترضان گفت که این توافق نامه به نفع کشورهای بزرگ و به ضرر کشور های کوچکتر است.

«باراک اوباما» رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سفر اخیر خود به مالزی، در حاشیه اجلاس «آ سه آن ASEAN» بر اجرای این قرارداد، مجددا تأکید کرده است.

وی معتقد است که این توافق نامه تجاری در بلند مدت به تأمین امنیت منطقه کمک خواهد کرد. اما نمایندگان احزاب و گروه های شرکت کننده در این تجمع معتقدند که ایالات متحده آمریکا با این توافق درصدد است تا نفوذ خود را در آسیا گستزش داده و با قدرت اقتصادی چین مقابله کند.

یکی از معترضان، پیمان «تی پی پی ای» را نوع جدیدی از استعمار آمریکا در کشورها دانست و افزود: این پیمان با فلسفه و اقتصاد اسلامی که برابری و عدالت می باشد در تضاد است.

یکی دیگر از معترضان گفت که آمریکا در تلاش است تا با این توافق از شکل گیری یک اقتصاد متحد در جنوب شرق آسیا جلوگیری کند.

این تجمع در حالی برگزار می شود که رسانه ها از احتمال امضای این توافق نامه در ماه آبنده میلادی خبر می دهند.