رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا می گوید که به اعمال ها علیه ایران بر سر برنامه موشک های بالستیک این کشور ادامه می دهیم.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «IRIBNEWS»؛ «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا طی سخنرانی گفت طی دهه های اخیر فقدان مناسبات میان ایران و آمریکا موجب شد دو کشور گفتگویی با یکدیگر نداشته باشند اما با این حال آمریکا به خاطر منافع امنیت ملی خود با ایران گفتگو کرد.

وی افزود: توافق هسته ای با ایران یک دستاورد بزرگ بود و این توافق موجب شد ایران شماری از سانتریفوژ های خود را برچیند و برنامه هسته ای خود را محدود کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: طی دهه های آینده بازرسان بین المللی بر چرخه سوخت هسته ای ایران نظارت کامل خواهند داشت.

وی افزود: محدود شدن برنامه هسته ای ایران و دستیابی به توافق هسته ای از طریق دیپلماسی و بدون توسل به جنگ صورت گرفت.

اوباما گفت: آمریکا توانست از طریق گفتگو با ایران تفنگداران دریایی خود را بدون نیاز به توسل به زور در کمتر از بیست و چهار ساعت آزاد کند. آزاد شدن اتباع آمریکایی از زندانهای ایران یک دستاورد بزرگ بود.

وی افزود: با حل و فصل توافق هسته ای و آزادی زندانیان، اکنون زمان آن است که دو کشور اختلافات دیگر را نیز حل کنند. قرار نبود توافق هسته ای همه اختلافات آمریکا با ایران را حل و فصل کند. حل و فصل مسایل و مشکلات باقیمانده با ایران فرایندی زمان بر خواهد بود.

اوباما گفت: ما برنامه موشکی ایران را تحریم کردیم و در این باره همچنان هوشیار خواهیم بود. به اعمال تحریم ها علیه ایران بر سر برنامه موشک های بالستیک این کشور ادامه می دهیم.

وی افزود: ایران کشوری است که می تواند به حل و فصل مشکلات بین المللی کمک کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: ایران وعده داده است در پیدا کردن رابرت لوینسون با آمریکا همکاری کند.

وی افزود: بر اساس توافق هسته ای که با ایران به دست آمد، ایران به بمب هسته ای دست نخواهد یافت.

باراک اوباما اعلام کرد که همچنان اختلافاتی عمیق بین ایران و آمریکا وجود دارد.

وی افزود: در مقابل تهدیدهای ایران علیه اسرائیل و دیگران در منطقه همچنان با اراده و مصمم است.

رئیس جمهور آمریکا درباره فرایند آزادی زندانیان آمریکایی نیز گفت: «در حاشیه گفتگوهای هسته ای دیپلمات های آمریکایی در بالاترین سطح، از جمله وزیر خارجه کری، از هر نشستی برای واداشتن ایران به آزاد کردن(زندانیان) آمریکایی ما استفاده کردند. من هم در گفتگو با رئیس جمهور روحانی چنین کردم. پس از تکمیل شدن توافق هسته ای، گفتگوی میان دولت های ما بیشتر شد. دیروز این خانواده ها خبری را شنیدند که منتظرش بودند.»