یک روز پس اعلام روز اجرای توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱ + ۵(برجام)، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که تحریم های جدیدی را علیه برنامه موشکی بالیستیک ایران به اجرا گذاشته است.

به گزارشMuslimPress؛ وزارت خزانه داری آمریکا طی انتشار بیانیه ای از به اجرا گذاشتن تحریم هایی جدید علیه کسانی که به تلاش های ایران برای بدست آوردن تجهیزات مورد نیاز برنامه موشکی بالیستیک ایران کمک می کنند، خبر داد.

بر اساس این بیانیه‌ که روز گذشته ۱۷ ژانویه(۲۷ دی / جدی) منتشر شده است، هفت فرد و سه موسسه به فهرست تحریم‌های موشکی ایران اضافه شده‌اند.

علاوه بر شش ایرانی، نام یک شهروند چینی هم در فهرست تازه تحریم‌ها دیده می‌شود. دو شرکت از میان سه موسسه تحریم‌شده در چین و سومی در امارات متحده عربی ثبت شده است. افراد و شرکت‌هایی که به بهانه ارتباط با برنامه موشکی ایران در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند، عبارتند از:

۱. سید مهدی فرحی۲. رحیم رضا فرقدانی۳. سید محمد هاشمی۴. سید جواد موسوی۵. سید میر احمد نوشین۶. حسین پورنقشبند۷. مینگفو چن(تبعه چین)۸. شرکت لند آنهوی۹. شرکت بازرگانی کاندید جنرال۱۰. شرکت بازرگانی مبروکه

همچنین اطلاعات مربوط به «مهرداد کتابچی» که پیش از این در فهرست تحریم‌ها بوده نیز به روز شده است.

واشنگتن می‌گوید با وجود توافق هسته‌ای، حق اعمال تحریم در زمینه موشکی، تروریسم و حقوق بشر را برای خود حفظ کرده است.

«جک لو»، وزیر خزانه داری آمریکا روز شنبه(۲۶دی / جدی) گفته بود که «ما به ادامه تحریم فعالیتهای ایران خارج از چارچوب برجام ادامه میدهیم. این تحریمها شامل فعالیتهای ایران در حمایت از تروریسم، فعالیتهای بی ثبات کننده منطقه، اقدامات ناقض حقوق بشر و برنامه موشکی ایران است. همچنین لازم است متذکر شوم که به جز برخی موارد استثناء(مثل خرید فرش از ایران) سایر روابط اقتصادی ایران و آمریکا همچنان ممنوع است و اشخاص آمریکایی از جمله بانکهای آمریکایی نمیتوانند وارد تراکنش و معامله با اشخاص ایرانی شوند.»

گفتنی است خبرگزاری رویترز در خبری مدعی شد تحریم های اعلام شده امروز یکشنبه، قرار بود اواخر دسامبر اعمال شود اما به علت مذاکرات ایران و آمریکا درباره تبادل زندانیان به تعویق افتاده بود.

لازم به ذکر است که پیش از این، رهبر انقلاب اسلامی ایران طی نامه ای به دکتر حسن روحانی درباره «الزامات اجرایبرجام» تأکید کرده بود که «در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای(از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقضبرجاممحسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهایبرجامرا متوقّف کند.»