سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید، زمان آن فرا رسیده است که ایران و عربستان درباره اینکه چگونه تنش را کاهش دهند گفتگو کنند تا روش سازنده «فرآیند صلح سوریه» رو به جلو حرکت کند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «IRIBNEWS»؛ «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جریان نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: آیا تنش بین ایران و عربستان می تواند بر مذاکرات آتی سوریه تاثیر داشته باشد، آیا شما مقاله محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران را خوانده اید، وی در این مقاله، عربستان را افراط گرایی بی شرمانه خطاب کرده است، گفت: بله من این مقاله را خوانده ام. اما باید بگویم که این مقاله درباره آرام کردن سعودی ها نیست.

جان کربی در ادامه گفت: لازم است که این موضوع را به طور شفاف اعلام کنم که از نظر آمریکا حالا زمان آن فرا رسیده است که دو طرف در گفتگوهای پرمعنا درباره اینکه چگونه تنش را کاهش دهند، شرکت کنند تا به روشی سازنده فرآیند صلح سوریه به جلو حرکت کند؛ عمل کنند.

وی افزود: آنها نباید اجازه دهند که این تنش ها به مشکلاتی بزرگتر در منطقه بدل شوند. وزیر خارجه هفته گذشته اعلام کرد در رابطه با موضوع سوریه ما از هر دو طرف این تضمین را گرفته ایم که آنها قصد ندارند که تنش کنونی سبب خارج کردن فرایند صلح سوریه از مسیرش شود.

کربی گفت: اما آیا این به معنای رفع تنش و حل و فصل مسائل موجود است؟ پاسخ البته که نه است و ما این موضوع را به خوبی تشخیص می دهیم. نظر ما این است که دو طرف را تشویق می کنیم که روابط دیپلماتیک را تا حدی حفظ کنند که این فرآیند بتواند به جلو حرکت کند. من هرگونه توضیح درباره مقاله ظریف را به خود وی محول می کنم اما معتقدیم تا مادامی که تنش ها وجود دارند دو طرف لازم است که هر آنچه از دستشان برمی آید برای کاهش آنها انجام دهند.