صدها مسجد در فرانسه این هفته با برگزاری مراسمی سراسری تحت عنوان «یک فنجان چای برادرانه»، به بازدیدکنندگان این امکان را می دهند که وارد محوطه داخلی مساجد شوند تا با آنها درباره دین اسلام صحبت و گفتگو شود.

به گزارشMuslimPress؛ صدها مسجد، روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری در رویدادی جالب توجه شرکت می‌کنند. این مساجد درهای خود را به روی غیرمسلمانان می گشایند تا در کنار یکدیگر، ضمن نوشیدن چای، به بحثدرباره اسلام بپردازند.

هدف از این رویداد که «یک فنجان چای برادرانه» نامیده شده و به ابتکار شورای مسلمانان فرانسه برگزار می شود، تقویت حس «اتحاد ملی» و صحبت در مورد اسلام است.

«انور کبیبش»، رئیس شورای مسلمانان فرانسه گفت: «هدف این است که فضایی ایجاد شود که در آن مردم کنار هم جمع شوند و بتوانند با شهروندان عادی و نمازگزاران مسلمان ملاقات کنند.»

وی افزود هدف این است که در سالگرد حملات تروریستی هفتم ژانویه سال ۲۰۱۵ «ارزش های واقعی اسلام برای مردم مشخص و کلیشه های مطرح شده درباره ارتباط اسلام با خشونت و تروریسم رفع شود.»

وی همچنین این رویداد را «آغوش باز اسلام» نامید.

کبیبش در ادامه با اشاره به حوادثسال گذشته میلادی و راهپیمایی مردم که با به نمایش گذاشتن اتحاد فرانسه در برابر تروریسم، نسبت دادن اقدامات تروریستی را به مسلمانان محکوم کردند، افزود: «بهتر است به جای یادآوری آن حوادثناراحت‌کننده، سالگرد اتحاد مردم را جشن بگیریم.».

این مراسم در مساجد مختلفی برگزار و در آن از مهمانان با نوشیدنی و شیرینی پذیرایی می‌شود. همچنین آنها می‌توانند در بحث‌و‌تبادل نظر شرکت کرده و یا از کارگاه‌های خطاطی دیدن کنند. گفتنی است این امکان وجود دارد تا در یکی از نمازهای پنجگانه مسلمانان نیز شرکت کنند.

در این رویداد اکثر مساجد فرانسه از جمله «مسجد جامع پاریس» شرکت می‌کنند.

در فرانسه حدود ۲۵۰۰ مسجد و محل عبادت برای مسلمانان وجود دارد. در پی حملات تروریستی ماه ژانویه سال قبل، اقدامات اسلام ستیزانه و حملات به مسلمانان و مساجد در این کشور افزایش یافت.