همزمان با روز جهانی حمایت از بازماندگان شکنجه، فعالان اجتماعی و حقوق بشر آمریکایی، با در دست داشتن پلاکاردهایی حاوی شعارهای «گوانتانامو را تعطیل کنید», «در برابر اسلام‌هراسی مقاومت کنید», «من در حال مرگم و منتظر عدالت», «یازده سپتامبر یک کار داخلی برای به‌راه انداختن جنگ بود»، تجمع اعتراضی را مقابل کاخ سفید برگزار کردند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «خبرگزاری تسنیم»؛ ده ها تن از فعالان اجتماعی و حقوق بشر آمریکایی روز گذشته(جمعه)، به‌مناسبت روز جهانی حمایت از بازماندگان شکنجه و همچنین چهاردهمین سال حبس زندانیان گوانتانامو تجمعی اعتراضی را مقابل کاخ سفید برگزار کردند. در این تجمع، فعالانی از شاخه آمریکایی سازمان عفو بین‌الملل و گروه‌های «شاهد مبارزه با شکنجه» و «سازمان افشاء کنندگان» حضور داشتند.

در این مراسم شرکت‌کنندگان پلاکاردهایی حاوی شعارهای «گوانتانامو را تعطیل کنید», «در برابر اسلام‌هراسی مقاومت کنید», «من در حال مرگم و منتظر عدالت», «یازده سپتامبر یک کار داخلی برای به‌راه انداختن جنگ بود» در دست داشتند.

همچنین در این تجمع بیش از ۱۸ تن از معترضان که از هفته پیش اعتصاب غذا کرده بودند، در حالی که لباس‌های نارنجی بر تن داشتند اعلام کردند که برای همدردی با قربانیان شکنجه و اسلام‌هراسی تا ۱۱ ژانویه(۲۱ دی‌ / جدی) به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

در این مراسم، «رِی مک‌گاورن»، کارمند سابق سازمان سیا در سخنرانی خود گفت: ما اینجا هستیم تا ببینیم چگونه می‌توانیم سرطانی که از اینجا نشأت گرفته است را از بین ببریم. اولین سرطان از یازده سپتامبر و به صورت مصنوعی آغاز شد، این سرطان، سرطان تنفر، جنگ و ترس بود و این سرطان کودک‌کشی تا عراق و افغانستان گسترش پیدا کرد. اجازه بدید که راجع به گوانتانامو صحبت کنیم، بازداشتگاه مخوفی که براساس ترس و هراس توجیه شده است. می‌دانید زمانی که سرطان گسترش پیدا می‌کند نهاتیا به مرگ منتهی می‌شود، و اینجا آزادی و حقوق مدنی ما به‌وسیله سرطانی که پس از یازده سپتامبر ایجاد شد، در حال نابودی و مرگ است. این سرطان را چگونه باید از بین برد؟ با نوشتن مقاله و صحبت کردن نمی‌توان کاری از پیش برد، بلکه باید حرکت کنیم و اعتراض خود را به آنها نشان بدهیم. ماباید برای فرزندان خود و به خاطر آن‌ها، از حقوق و آزادی خود در مقابل این سرطان دفاع کنیم».

تمامی حاضران در این برنامه سرودی اعتراضی را این مضمون را زمزمه کردند: «ما که به آزادی ا‌عتقاد داریم، نمی‌توانیم صبر کنیم تا آزادی باز گردد, ما زندان گوانتانامو را تعطیل خواهیم کرد، امروز … شکنجه را تمام کنید، ما که به آزادی ا‌عتقاد داریم، نمی‌توانیم صبر کنیم تا آزادی باز گردد, ما زندان گوانتانامو را تعطیل خواهیم کرد، امروز … شکنجه را تمام کنید».

یکی از سازمان‌دهندگان این مراسم گفت: این برنامه از طرف گروه «شاهدان مبارزه علیه شکنجه» برنامه‌ریزی شده است، ما به‌طور رسمی از رئیس جمهور آمریکا می‌خواهیم که پس از گذشت نزدیک به ۸ سال، به وعدهای خود عمل کند و زندان گوانتانامو را تعطیل کند و این زندانیان بی‌گناهی که نام آنها حتی از طرف کنگره نیز چک شده است و آنها هم این اسامی را بررسی کرده و در نهایت مورد تایید قرار داده‌اند، و در نتیجه باید آزاد شوند. ما از اوباما می‌خواهیم که همانطوریکه بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا، زندان گوانتانوما را تأسیس کرد، اوباما آن را تعطیل کند.

در پایان مراسم نیز این شرکت‌کنندگان به دور هم حلقه زده و برای آزادی زندانیان گوانتانامو دعا خواندند. همچنین در پایان مراسم اعلام شد که فردا نیز تجمعی روبه‌روی سازمان سیا برگزار خواهد شد.