مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید که تاخیر در اعمال تحریم های مرتبط با برنامه موشکی ایران ناشی از فشار تهران نبوده و دولت آمریکا برای آماده سازی تحریم های مرتبط با برنامه موشکی بالستیک ایران نیازمند زمان بیشتری است.

به گزارشMuslimPressو به نقل از «رویترز»؛ «بن رودز» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه «تاخیر در اعمال تحریم های مرتبط با برنامه موشکی ایران ناشی از فشار تهران نبوده است»، افزود: دولت آمریکا برای آماده سازی تحریم های مرتبط با برنامه موشکی بالستیک ایران نیازمند زمان بیشتری است.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته(شنبه) اعلام کرد که کاخ سفید پیش بینی می کند ایران مقدمات مورد نیاز برای آغاز اجرای موافقتنامه هسته ای تاریخی با قدرت های جهان را طی چند هفته آینده تکمیل کند.

به گفته وی، پس از ارسال ذخایر اورانیوم کمتر غنی شده ایران به خارج از این کشور، هنوز اقدامات مهم دیگری وجود دارد که تهران باید انجام دهد.

«بن رودز»، تصریح کرد: من پیش بینی می کنم ایرانی ها مقدمات مورد نیاز برای حرکت در جهت اجرای موافقتنامه هسته ای به دست آمده را طی چند هفته آینده تکمیل کنند.

وی گفت: ما در مسیر حرکت در جهت اجرای موافقتنامه هسته ای به دست آمده با ایران قرار داریم.

درحالی که ایالات متحده آمریکا تهدید کرده بود که قصد دارد در واکنش به آزمایش موشک بالستیک ایران که ماه اکتبر انجام شده بود، تحریم هایی را علیه این کشور اعمال کند، رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه به وزیر دفاع خود دستور داد که برنامه موشکی این کشور را بدون توجه به تهدید آمریکا توسعه دهد.

برخی منابع روز چهارشنبه اعلام کردند دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درحال آماده سازی تحریم های جدید علیه برخی افراد و شرکت های بین المللی برسر برنامه موشکی بالستیک ایران است.

روزنامه وال استریت ژورنال نوشت در این تحریم های بالقوه حدود ۱۲ فرد و شرکت در ایران، هنگ کنگ و امارات عربی متحده به علت مظنون بودن به ایفای نقش در توسعه برنامه موشکی بالستیک ایران هدف قرار خواهند گرفت.

«استنی هویر» دموکرات از ایالت مریلند در بیانیه ای اعلام کرد: «من ناامید شدم که دولت اقدام تنبیهی را در واکنش به آزمایشات موشکی بالستیک اخیر ایران به تعویق انداخته است.» هویر یکی از بلندپایه ترین سیاستمداران دموکرات است که از اوباما به سبب این اقدام انتقاد کرده است.

هویر افزود: «آزمایشات موشکی اخیر به همراه شلیک موشکی در نزدیکی ناوهواپیمابر آمریکا در خلیج فارس نگرانی های جدی را مطرح می کند مبنی بر اینکه آیا ایران به تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای اخیر پایبند خواهد بود یا خیر.»

وی افزود: «این تخلفات اخیر که ناشی از تحریکات عناصر تندروی مخالف توافق ایران است، بر آمادگی این کشور جهت آزمودن اراده جامعه بین المللی تاکید دارد.»

«استنی هویر» نماینده دموکرات از ایالت مریلند
هویر بسیار میانه روتر از بسیاری از اعضای کنفرانس دموکراتیک در مجلس تلقی می شود. هویر در سال دو هزار و پانزده در حمایت از توافق ایران رای داد اما گفت ملاحظات جدی در این خصوص دارد.

وی در بیانیه اش در حمایت از این توافق اعلام کرد: «این توافق، توافقی نیست که من درباره آن مذاکره کرده باشم و با توجه به قدرت جمعی پنج بعلاوه یک در مقایسه با ایران، این توافق، توافقی نیست که به نظر من باید مورد قبول واقع می شد. من معتقدم این توافق امتیازات زیادی به ایران می دهد و در عوض مطالبات کمی دریافت می کند.»