ایالات متحده آمریکا در حال آماده‌سازی تحریم‌های تازه‌ای است که طی آن تعدادی از اتباع ایرانی و شرکت‌هایی که مظنون به مشارکت در برنامۀ موشکی ایران هستند، هدف قرار می گیرند.

به گزارشMuslimPress؛ ایالات متحده آمریکا در حال آماده‌سازی تحریم‌های تازه‌ای در ارتباط با برنامۀ موشکی ایران علیه شرکت‌های بین‌المللی و برخی اتباع ایرانی است.

روزنامۀ «وال‌استریت ژورنال» روز گذشته(چهارشنبه) طی انتشار گزارشی اعلام کرد که این تحریم‌ها تعدادی از اتباع ایرانی و شرکت‌هایی را هدف قرار می‌دهد که مظنون به مشارکت در برنامۀ موشکی ایران هستند.

مقامات امریکایی ادعا می‌کنند که با توجه به توافق تیر ماه میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱ + ۵ بر سر برنامۀ جامع اقدام مشترک(برجام)، وزارت خزانه‌داری این کشور حق دارد موسسات ایرانی را که ادعا می‌شود در توسعۀ برنامۀ موشکی تهران نقش دارند، تحریم کند.

به موجب این تحریم‌های جدید، امریکا و یا اتباع خارجی نمی‌توانند با موسساتی که در لیست سیاه قرار گرفته‌اند، ارتباط تجاری برقرار کنند.

بر اساس این گزارش، دولت اوباما که در حال اجرای توافقی برجسته با ایران است از سوی باب کورکر سناتور برجسته جمهوری‌خواه به‌دلیل پاسخ نرم به پرتاب احتمالی موشک بالستیک ایران مورد انتقاد قرار گرفته بود.

یک مقام آمریکایی گفت ایران روز شنبه موشکی را نزدیک چند ناو آمریکایی در تنگه هرمز پرتاب کرد که شدیداً تحریک آمیز است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران در تاریخ ۲۷ آذر / قوس ۹۴ با بیان این‌که هیچ کدام از موشک‌های ایرانی قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند، از حق ایران برای اجرای آزمایش‌های موشکی در راستای اهداف دفاعی، حمایت کرد.

ظریف در گفت‎‌وگو با نشریۀ نیویورکر گفت: «این دفاع مشروع ما است. این‌ها موشک‌هایی نیستند که با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌‎ای طراحی شده باشند و بنابراین این حق ما برای دفاع از خود است.»

این در حالی است که امریکا با تصویب طرح محدودیت در برنامۀ سفر بدون ویزا در مجلس نمایندگان خود در ماه گذشته، با واکنش مقامات ایرانی روبرو شد و ظریف «اجرای عینی این قانون را به منزلۀ نقض برجام» دانست.

مجلس نمایندگان امریکا اخیرا مصوبۀ محدودیت سفر بدون ویزا را با ۴۰۷ رای موافق در برابر ۱۹ رای مخالف تصویب کرده است.