گروه کاری «مدافعان حقوق بشر جمهوری آذربایجان» گزارشی تکان‌دهنده‌ از شکنجه و بی‌عدالتی علیه شیعیان این کشور که اکثریت مطلق ۸۵ درصدی این کشور را تشکیل می‌دهند؛ منتشر کرده است.

به گزارشMuslimPressو به نقل از روزنامه «کیهان» چاپ ایران؛ گروه کاری «مدافعان حقوق بشر جمهوری آذربایجان» با انتشار فهرست جدید زندانیان سیاسی در این کشور، از تحت شکنجه بودن «حاج طالع باقرزاده» رهبر جنبش اتحاد مسلمانان و بیش از ۳۰ فعال دستگیرشده در نارداران خبر داد.

«حاج طالع باقرزاده» رهبر جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان

بنابر این گزارش، در این فهرست، نام ۹۳ زندانی سیاسی و دینی عنوان شده که به دلایل و انگیزه‌های سیاسی و پرونده‌سازی بازداشت شده‌اند. به عده‌ای از این زندانیان حتی اتهامات جاسوسی، حمل سلاح و مواد مخدر زده شده است!

به گزارش خبرگزاری مهر در این گزارش همچنین درباره حجت‌الاسلام «فرامیز عباسوف» نیز آمده است: «وی به اتهام واهی و مضحکانه تشکیل گروه تبهکاری و نگهداری سلاح و تلاش برای تغییر حاکمیت و قانون اساسی جمهوری آذربایجان در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۱ و در پی اعتراضات به تدارک برگزاری رژه همجنس‌بازان در باکو بازداشت شده است.»

این گزارش که در ۱۰۴ صفحه تنظیم شده است، در خصوص زندانیان سایر گرایش‌های سیاسی و دینی موجود در جمهوری آذربایجان، اطلاعات تکمیلی و مفصلی منتشر کرده است.

همه اینها در حالی است که شیعیان، ۸۵ درصد از جمعیت ۹ میلیونی جمهوری آذربایجان را تشکیل می‌دهند اما همواره با فشارهای کینه‌ورزانه حکومت که ارتباط نزدیکی با رژیم صهیونیستی دارد، مواجه هستند.