دولت انگلیس و عربستان سعودی یک بسته امنیتی محرمانه امضا کرده‌اند که در حال حاضر انگلیس می‌کوشد تا از افشای جزئیات آن جلوگیری کند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از روزنامه «ایندیپندنت»؛ «ترزا می»، وزیر کشور انگلیس سال گذشته طی ملاقاتی با «محمد بن نایف»، همتای عربستانی خود و ولیعهد عربستان تفاهم‌نامه‌ «بسته امنیتی محرمانه» را به امضا رساند.

وزارت کشور(انگلیس) در آن زمان هیچ جزئیاتی از سفر وزیر کشور به عربستان و یا توافقنامه امضا شده منتشر نکرد. تنها اطلاع‌رسانی عمومی یک سال بعد در گزارش وزارت خارجه و با اشاره‌ای تلویحی به توافقنامه‌ای برای «نوسازی وزارت کشور» عنوان شد.

با این وجود بعد از اینکه حزب لیبرال دموکرات که در آن زمان بخشی از دولت ائتلافی انگلستان بود، در راستای قانون «آزادی اطلاعات» درخواست ارائه جزییات بیشتر را در این خصوص مطرح کرد، مشخص شد که حدود این توافق بسیار گسترده تر از آن است که اعلام شده بود.

انتقاد از انعقاد قرار داد امنیتی با عربستاندر پی مخالفت با انتشار جزئیات توافق مذکور، وزارت کشور تایید کرد که این تفاهم نامه «شامل اطلاعاتی درباره همکاری امنیتی انگلیس با عربستان سعودی است».

وزارت کشور انگلیس همچنین اعلام کرد که «افشای این اطلاعات به روابط دوجانبه آسیب خواهد زد» و این احتمال وجود دارد که امنیت ملی انگلیس نیز در معرض خطر باشد.

احزاب کارگر و لیبرال دموکرات انگلیس ضمن درخواست از ترزا می برای ارائه جزییات توافق صورت گرفته به پارلمان، از انجام چنین توافق‌هایی در پشت درهای بسته بدون هیچ گونه نظارت عمومی، ابراز نگرانی کرده‌اند.

همچنین کیت آلن، مدیر سازمان عفو بین الملل در انگلیس این تفاهم‌نامه را «توافقی تیره و تار» توصیف کرده است.

گروه‌های حقوق بشر نسبت به ماهیت محرمانه توافق با رژیم ریاض که به دلیل موارد گسترده نقض حقوق بشر مورد انتقاد است، ابراز نگرانی کرده‌اند.

به دنبال این انتقادات «مایکل گوو» وزیر دادگستری انگلیس نیز توافق ۵ میلیون و ۹۰۰هزار پوندی با رژیم ریاض برای برنامه آموزشی زندان‌های سعودی را لغو کرد.

این توافق با انتقادهای بسیاری مواجه شد، اما خبر لغو قرارداد به منجر به بروز تنش های دیپلماتیک میان عربستان سعودی و انگلیس شد تا جایی که عربستان تهدید کرد سفیرش را از لندن فرا خواهد خواند.

در تلاش برای آرام کردن سعودی‌ها، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس پیامی شخصی برای شاه سلمان ابن عبدالعزیز ابن سعود، پادشاه عربستان فرستاد و فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس برای ترمیم روابط به ریاض اعزام شد.

منبع: PressTV