پس از انتشار گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد سقوط ولایت هلمند افغانستان بدست طالبان، نیروهای آمریکایی و انگلیسی به منظور کمک به نظامیان افغان، به این ولایت اعزام شدند.

به گزارشMuslimPress؛ در پی انتشار اخبارهایی در مورد سقوط ولایت هلمند افغانستان، مقام‌های ارتش در این ولایت اعلام کردند: سربازان آمریکایی برای کمک به نیروهای امنیتی افغان به ولایت هلمند اعزام شده‌اند و نیروهای انگلیسی نیز به زودی به این ولایت خواهند رفت.به گفته منابع محلی در افغانستان، اعزام نیروهای انگلیسی در پی گزارشاتی حاکی از سقوط قریب‌الوقوع هلمند به دست نیروهای طالبان صورت گرفته است.انگلیس در سال ۲۰۱۵ به عملیات رزمی خود در افغانستان پایان داده است.به گزارش رویترز، در حال حاضر، حدود ۴۵۰ نیروی نظامی انگلیسی به منظور حمایت از ارتش افغانستان و نیروهای امنیتی در این کشور حضور دارند. به گفته لندن، استقرار اخیر شمار معدود پرسنل نظامی در هلمند با اهداف مستشاری انجام شده است.نگرانی‌ها در مورد امنیت ولایت هلمند از زمانی حمله‌های طالبان افغان به تعدادی از مناطق این ولایت افزایش یافت و در تازه‌ترین عملیات طالبان، جنگجویان این گروه یک‌شنبه شب ولسوالی / شهرستان «سنگین» هلمند را تصرف کردند.اما برخی منابع می گویند که ولسوالی سنگین هنوز سقوط نکرده است.

«میرزا حسین علیزاده»، عضو شورای ولایتی هلمند روز گذشته(سه شنبه) به خبرگزاری بخدی گفته است که در حال حاضر در بیشتر مناطق هلمند جنگ جریان دارد اما ولسوالی «سنگین» سقوط نکرده و نیروهای دولتی و طالبان در این ولسوالی حضور دارند.

تعدادی از مقام‌های ولایت هلمند هشدار دادند: اگر به وضعیت امنیتی هلمند توجه جدی نشود، ولسوالی «لشکرگاه» مرکز این ولایت نیز سقوط خواهد کرد.