رئیس جمهوری اسلامی ایران می گوید که در دی‌ / جدی سال جاری تحریم‌ها علیه ایران برداشته می‌شود و دولت یازدهم به یکی از وعدهای خود در انتخابات سال ۹۲ عمل می‌کند.

به گزارشMuslimPressو به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ حجت‌الاسلام دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی درباره اجرای برجام(توافق هسته ای ایران و گروه ۱ + ۵) و بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درسخنانی گفت: به ملت ایران به دلیل موفقیت پیاپی ملت در صحنه مهم داخلی و بین‌المللی تبریک می‌گویم. دیروز روزی بود که یکی از مراحل موفقیت ملت ایران در صحنه مسائل سیاسی و بین‌المللی متبلور و ظاهر شد.

اتهامات فراوانی علیه ایران زده می شدرئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه نزدیک ۱۴ سال و از تابستان سال ۱۳۸۱ تاکنون اتهامات فراوانی از سوی گروهک های تروریستی و سازمانهای اطلاعاتی غرب و نیز قدرت‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه ایران در یک نقطه‌ای به صورت مخفیانه غنی‌سازی می‌کند، زده می‌شد اظهار داشت: آنها اتهام می‌زدند که ایران برای ساخت بمب به صورت مخفیانه اقدام می‌کند و اطلاعات شفاف و لازم را به سازمان بین‌المللی مسئول یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه نمی‌کند و بر مبنای این اتهامات قطعنامه‌های فراوانی علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست‌های شورای حکام آژانس و همچنین شورای امنیت سازمان ملل علیه ملت ایران اتخاذ شد.

ایران به عهدنامه‌ای را که قبول کرده پایبند خواهد بودروحانی همچنین بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تنها یک موفقیت حقوقی و یا فنی ندانست و تاکید کرد: این در شرایطی است که گرچه موفقیت بزرگ حقوقی و فنی برای مردم ما بود که بعد از قریب به ۱۴ سال روشن شد که این نظام، نظامی است که با صداقت هم با مردم خودش و هم با جهانیان حرف می‌زند و دروغ نگفته و نمی‌گوید و به عهد خودش نیز وفادار است و اگر عهدنامه‌ای را امضا و قبول کرده به آن پایبند خواهد بود.وی اضافه کرد: همه بحث‌ها از لحاظ حقوقی این بود که آیا ایران به ام‌پی‌تی و پادمان پایبند بوده و یا نبوده است. در واقع آنها می‌خواستند بگویند که ایران به تعهدات پایبند نبوده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعتراف کرد که برنامه هسته ایران انحراف نداردرئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه پیروزی ملت ایران در صحنه دیروز یک موفقیت و پیروزی اخلاقی بود، گفت: این یک پیروزی سیاسی و در عین حال یک موفقیت بزرگ حقوقی بود. هم آژانس به عنوان مرجع فنی این مسئله و ارزیابی کننده فنی و حقوقی مسائل هسته‌ای و هم شورای حکام آژانس به عنوان مرجع نهایی تصمیم‌گیری در آژانس به این مسئله اعتراف کردند که جمهوری اسلامی ایران در طول سالهای گذشته هیچگاه از مسیر صلح‌آمیز انحرافی پیدا نکرده و یا حتی هیچگاه مشغول ساخت بمب هسته‌ای هم نبوده است.روحانی همچنین به یکی دیگر از ابعاد بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران و گزارش اخیر آژانس اشاره کرد و افزود: براساس گزارش اخیر آژانس درباره پرونده هسته‌ای ایران آنها اعلام کردند که ایران به همان تعهد دینی، مذهبی و اخلاقی مبنی بر آنکه در پی ساخت سلاح کشتار جمعی نیست و این همان چیزی است که مقام معظم رهبری به عنوان یک فتوای مهم آن را اعلام کرده‌اند.

۱۲ قطعنامه‌ی دیگر در شورای حکام علیه ایران نیز لغو شدوی همچنین تاکید کرد: ‌ اینکه در نشست شورای حکام در روز گذشته، نه تنها موضوع ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای، معروف به پی‌ام‌دی و یا مطالعات ادعایی خاتمه پیدا کرد و اینکه بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی همواره مورد رسیدگی آژانس بود و همواره می‌گفت که این مسئله قابل حل و فصل نیست، نه تنها آن مسئله حل شد بلکه ۱۲ قطعنامه‌ای که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ میلادی در شورای حکام علیه جمهوری اسلامی ایران تصویب شده بود نیز لغو شد. البته هم لغو این قطعنامه‌ها در شورای حکام و هم لغو ۶ قطعنامه شورای امنیت که در جلسه ۲۹ تیرماه امسال شورای امنیت به تصویب رسید، لغو اینها که موثر و عملیاتی شدنش منوط به اجرای تعهداتی است که ایران باید انجام دهد.

این آغازی برای حرکت‌های بعدی خواهد بودرئیس جمهوری اسلامی ایران خطاب به مردم این کشور گفت: ما به ملت بزرگ ایران این توفیق را که آغازی برای حرکت‌های بعدی خواهد بود به عنوان یک موفقیت بزرگ به دلیل ایستادگی، صبر و تحمل‌شان و حمایت‌شان و نیز هدایت‌های مقام معظم رهبری به همه مسئولینی که در این راستا تلاش کردند نظیر مسئولین وزارتخانه‌های خارجه و دفاع و نیز سازمان انرژی اتمی، تبریک می‌گویم. این سه نهاد بار سنگین حل و فصل مسئله پی‌ام‌دی را بر دوش داشتند.روحانی تاکید کرد: به محضر ملت ایران عرض می‌کنم که حل و فصل این مسئله که از لحاظ حقوقی و فنی بسیار پیچیده بود، در سایه فضای تعامل با دنیا به وجود آمد.

بدون مذاکره با ۱ + ۵، شاید مدتهای طولانی این مسئله ادامه پیدا می‌کردوی با بیان اینکه اگر مذاکرات هسته‌ای و تفاهمات با ۱ + ۵ نبود و اگر صرفا از طریق آژانس قرار بود این مسئله حل و فصل شود، بدون کمک ۱ + ۵، شاید مدتهای طولانی این مسئله ادامه پیدا می‌کرد و حل و فصل نمی‌شد اظهار داشت: با حل و فصل مسائل معروف به پی‌ام‌دی و آنچه که شورای حکام دیروز تصمیم گرفت، یکی از موانع مهم برای اجرایی شدن برجام کنار رفت و زمینه برای اجرایی شدن برجام آماده شد. البته می‌دانید که بعد از توافق ۲۳ تیرماه امسال بین ایران و ۱ + ۵، اقدامات متعددی صورت گرفت که مهمترین آنها مصوبه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بود و یکی دیگر از آنها بیانیه‌ای بود که اتحادیه اروپا اعلام کرد و نمونه دیگر آن بیانیه اجرایی بود که دولت آمریکا آن را اعلام کرد و اقدامات بعدی از جمله مسئله حل و فصل پی‌ام‌دی بود که اینها راه را برای اینکه برجام اجرایی شود، مهیا و آماده کرده است.

گام‌های نهایی ظرف یکی، دو هفته آینده برداشته خواهد شدرئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: امروز به محضر ملت ایران می‌گویم که تقریبا راه برای اجرای برجام آماده شده و گام‌های بزرگی طرف مقابل برداشته و در برابر آن گام‌ها، گام‌هایی هم جمهوری اسلامی ایران برداشته و گام‌های نهایی ظرف یکی، دو هفته آینده برداشته خواهد شد که امیدواریم یک یا دو قدم دیگر که باید ظرف هفته جاری و هفته اینده طرف مقابل بردارد، به خوبی انجام شود و ما هم قدم‌هایی که باید برداریم، ظرف دو هفته آینده می‌توانیم آن قدم‌ها را برداریم.