مجله آمریکایی «فوربز» طی گزارشی به قلم یک کارشناس نظامی نوشت که در صورت وقوع جنگ، ناتو شانس کمی برای غلبه بر روسیه دارد و ابزارهای کافی را برای مقابله با روسیه در اختیار ندارد.
به گزارشMuslimPress؛ «لئون تامپسون» مقاله‌نویس مجله آمریکایی «فوربز» طی گزارشی به بررسی نقاط ضعف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در برابر ارتش روسیه پرداخت و نوشت: مسئولان نظامی آمریکایی بسیار نگران حمله روسیه به کشورهای حوزه بالت شامل استونی، لتونی و لیتوانی هستند.
در چنین شرایطی سازمان پیمان آتلانتیک مجبور به دفاع از این کشورهای کوچک حاشیه دریای بالتیک خواهد بود، اما باید به این مسئله توجه داشت که ناتو ابزارهای کافی را برای مقابله با حمله مؤثر روسیه در اختیار ندارد.
به گفته این کارشناس نظامی، با توجه به نزدیکی نیروهای روس و عدم وجود موانع طبیعی در جهت کندتر کردن پیشروی آنها، تمامی جبهه شرقی ناتو در برابر حمله آسیب‌پذیر است و مسئولان نظامی غربی نمی‌توانند رفتار مسکو را پس از پایان مناقشه اوکراین پیش‌بینی کنند.
این کارشناس همچنین معتقد است که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه قادر به غلبه بر نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک و درهم شکستن نظم شکننده‌ای است که پس از سقوط شوروی در اروپا برقرار شده است.
به اعتقاد این کارشناس، ارتش روسیه بسیار حرفه‌ای و تخصصی است حال آنکه آمریکا و متحدانش منابع کافی را در تکنولوژی‌های جدید سرمایه‌گذاری نکرده‌اند.
نظامیان آمریکایی به این مسئله اذعان دارند که ارتش روسیه در زمینه‌هایی چون حملات دوربرد، استفاده از سیستم‌های الکترونیکی و جنگ سایبری از ارتش آمریکا برتر است به گونه‌ای که سلاح‌های ضدتانک روسی نیز تهدیدی بزرگ برای زره‌پوشان آمریکایی محسوب می‌شوند.
منبع: فارس