نتایج نظرسنجی جدید از جمهوری‌خواهان در ایالت آیووا امریکا از کاهش حمایت‌های عمومی از دونالد ترامپ و بن کارسون، دو کاندیدایی حکایت دارد که اظهاراتی علیه مسلمانان مطرح کرده‌اند.

به گزارشMuslimPress؛ این نظرسنجی از سوی موسسات بلومبرگ و دس موین رجیستر انجام شده و نتایج آن روز شنبه منتشر شد. نتایج نظرسنجی جدید از جمهوریخواهان آیووا نشان داده است که تد کروز، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری امریکا در این حزب از دونالد ترامپ، رقیب هم حزبی خود پیشی گرفته است. بر اساس این نظرسنجی، کروز توانسته حمایت ۳۱ درصد از جمهوریخواهان ایووا را جلب کند و برای اولین بار از ترامپ در ایالت آیووا پیشی بگیرد. تر امپ توانسته تنها ۲۱ درصد آرا را در این نظرسنجی بدست آورد.

[caption id = " " align = " alignright " width = " ۲۵۴ "]تد کروز در ایالت ایووای امریکا موفق شد از دونالد ترامپ، رقیب هم حزبی انتخاباتی خود پیشی بگیرد.[/ caption]بنا بر این نظرسنجی، بن کارسون، جراح بازنشسته مغز و اعصاب با ۱۳ درصد آرا در رتبه سوم و سناتور مارکو روبیو از فلوریدا با ۱۰ درصد آرا و جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا تنها با سه درصد از آرا در رتبه های بعدی قرار دارند.کاهش حمایت‌ها از ترامپ در ایووا در پی اظهارات جنجالی اخیر وی مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به امریکا صورت گرفته است.این اظهارات ترامپ در سراسر جهان و حتی خود امریکا به شدت محکوم شد.نظرسنجی اخیر همچنین کاهش شدید حمایت از کارسون را نشان می‌دهد که در نظرسنجی ماه اکتبر به ۲۸ درصد رسیده بود.کارسون نیز در اظهاراتی ضد مسلمانان گفته بود که مسلمانان برای ریاست جمهوری امریکا مناسب نیستند.این ادعای بحثبرانگیز کارسون نیز اگر چه مورد حمایت ترامپ قرار گرفت اما حتی انتقاد کاخ سفید را نیز برانگیخت.

گفتنی است میزان حمایت از تد کروز در ماه اکتبر نزدیک به ۱۰ درصد بود اما در نظر سنجی جدید این حمایت بیش از سه برابر شده است. تحلیل منطقی نظرسنجی اخیر نشان می‌دهد رقابت اصلی درون حزب جمهوریخواه بین کروز با پایه قوی در میان پروتستان‌های انجیلی و ترامپ است که تلاش می‌کند رای دهندگان پوپولیستی را به خود جلب کند. ترامپ روز جمعه در دس موین، مرکز ایالت ایووا در اولین اظهاراتش ضد کروز از مخالفت وی با یارانه اتانول که در این ایالت مبتنی بر کشاورزی از اهمیت زیادی برخوردار است، انتقاد کرد.