سه سند توسعه فکر فرهنگی با همکاری الازهر و اوقاف صادر کرده ایم اما هیچ کس به آن توجه نکرده است.
به گزارشMuslimPress؛ وزیر فرهنگ سابق مصر، احمد الطیب شیخ الازهر را به علت تکفیر نکردن گروهک تروریستی داعش به باد انتقاد گرفت.
روزنامه مصری " الوفد " نوشت: جابر عصفور وزیر فرهنگ سابق مصر ضمن انتقاد تند از شیخ الازهر، تاکید کرد که این نهاد دینی و در راس آن شیخ الازهر، اعتقادی به روشنگری یا تفکر عقلانی ندارند.
وی در گفت وگو با " عبداللطیف المناوی " فعال رسانه ای در برنامه " بین نقطتین " شبکه تلویزیونی " تن تی وی "، گفت: شیخ الازهر اشعری مسلک است و اشعری ها شیوه تفکر خاص خود را دارند و بیشتر محافظه کاری می کنند و همین امر، راز پافشاری آنها در تکفیر نکردن داعش، است؛ آنها تصور می کنند که اسلام کسی را که الله را پروردگار خود بخواند، کافر نمی داند، این درحالی است که اگر از یک معتزلی یا عقلگرا درباره کسی که در جهان فتنه گری می کند سوال شود، با قاطعیت پاسخ می دهد که آن فرد باید کافر خوانده شود.
این وزیر سابق مصری با بیان این که الازهر مملو از سلفی هاست و فکر سلفی اینک در این نهاد دینی جاری است، گفت: سه سند توسعه فکر فرهنگی با همکاری الازهر و اوقاف صادر کرده ایم اما هیچ کس به آن توجه نکرده است.
وی در پایان گفت: شیخ الازهر به ما وعده دیدارهای مستمر با روشنفکران برای به روز کردن گفتمان دینی داده است و ما منتظر اجرایی شدن این وعده هستیم.
منبع: جام نیوز