پایگاه تحلیلی «گلوبال ریسرچ» طی گزارشی تحقیقی، هفت حامی اصلی تکفیری‌های «داعش» و نوع کمک‌های آنها به این گروه را تشریح کرد.

به گزارشMuslimPress؛ پایگاه تحلیلی «گلوبال ریسرچ» درباره هفت حامی اصلی «داعش» و نوع کمک‌های آنها به این گروه، نوشت:

۱. عربستان سعودی: در سال ۲۰۰۶ القاعده را در عراق ایجاد کرد تا از نزدیک شدن بغداد به ایران جلوگیری کند.در سال ۲۰۱۱ گروههای افراطی را در «درعا» سوریه تسلیح و تقریباً تمامی افراطی‌های سوریه را مسلح کرد.

۲. ترکیه: مسیر امنی برای عبور افراطی‌های خارجی از مرز خود به سوی شمال سوریه به وجود آورد. به همراه عربستان، گروه تروریستی «جبهه‌ النصره» را ایجاد کرد. فروش نفت ربوده شده سوریه توسط داعش را هماهنگ می‌کند و همچنین در اختیار داعش، خدمات پزشکی قرار می‌دهد.

۳. قطر: در بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، میلیاردها دلار صرف اخوان المسلمین که با گروههای افراطی همچون «فاروق» در ارتباط هستند، کرد. بعد از سال ۲۰۱۳ از ائتلاف جبهه‌ النصره و محور ترکیه - عربستان حمایت کرد.

۴. اسرائیل: از طریق تأمین سلاح و خدمات پزشکی برای تکفیری‌های سوریه از جمله جبهه‌النصره و داعش و هماهنگی امور در مرز جولان از این گروههای تروریستی حمایت می‌کند.

۵ و ۶: انگلیس و فرانسه از طریق تأمین سلاح برای افراط‌گرایان که همکاری نزدیکی با گروههای القاعده و داعش دارند از تکفیری‌ها حمایت کرده است زیرا این گروهها به طور سیستماتیک به تکفیری‌های داعش پیوسته‌اند و در اختیار آنها سلاح قرار می دهند.

۷. آمریکا: تمامی اقدامات فوق را مدیریت و هماهنگ می‌کند. شورشیان سوری را که به سوی داعش پناه می‌برند، تسلیح می‌کند. داعش را از مناطق کردنشین دور می‌کند اما به آنها اجازه حمله به سوریه را می‌دهد. همچنین مستقیماً از طریق هواپیما کمکهایی را برای عناصر محاصره شده داعش فرومی ریزد.