سازمان عفو بین الملل طی انتشار بیانیه ای، خواهان آزادی بی قید و شرط دبیرکل جمعیت وفاق ملی اسلامی بحرین شد.
به گزارشMuslimPress؛ سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت وفاق ملی اسلامی بحرین و سلب اتهام از وی شد.
سازمان عفو بین الملل تاکید کرد: شیخ علی سلمان زندانی اندیشه است و به صرف اعمال حق آزادی بیان خود به طور مسالمت آمیز در بازداشت به سرمی‌برد.
این سازمان بر ضرورت اجرای تصمیم تیم ویژه رسیدگی به بازداشت‌های ظالمانه وابسته به سازمان ملل و نیز محافظت از حق آزادی بیان، لغو قوانین مجرم دانستن اعمال این حق و حق تشکیل جمعیت‌ها و تجمع مسالمت‌آمیز تاکید کرد.
در این بیانیه آمده است: شیخ سلمان نتوانسته است در دادگاه حضور یابد و سومین جلسه استیناف به ۱۴ دسامبر به تعویق افتاده است و این امر به معنای تمدید دوره بازداشت ظالمانه وی و محروم بودن از محاکمه‌ای عادلانه می‌باشد.
این بیانیه افزود: براساس معیارهای بین‌المللی محاکمه عادلانه، حق محاکمه عادلانه شامل این حق است که محاکمه در یک دوره زمانی معقوب انجام شود.
این سازمان همچنین تصریح کرد که شیخ سلمان قادر نشده تا دفاعیه‌ای آماده کند و هر قاضی جدید پرونده نیز نخواهد توانست از دفاعیات ارایه شده در جلسات گذشته اطلاع یابد.
شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت اسلامی وفاق ملی بحرین به علت درخواست برای برقراری آزادی، برابری و عدالت و تاکید بر تحقق خواسته های مشروع مردم از چند ماه پیش در زندانهای آل خلیفه به سر می برد.
دستگاه قضایی بحرین هم اکنون در حال محاکمه شیخ سلمان است. بازداشت شیخ سلمان موج اعتراضات گسترده ای را در داخل و خارج از بحرین به دنبال داشته است.
بحرین از ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند.
این درخواست ها با سرکوبگری رژیم بحرین با همدستی برخی کشورهای عربی از جمله عربستان روبرو شده است. رژیم بحرین در راه سرکوب بحرین همچنین عناصر پاکستانی را به خدمت گرفته است.
نیروهای نظامی مشترک شورای همکاری خلیج فارس موسوم به سپر جزیره نیز در این راه به رژیم بحرین کمک می‌کنند.
در این مدت، صدها نفر شهید یا زخمی شده و یا به زندان افتاده و شکنجه شده اند.
رژیم بحرین برای خاموش کردن شعله اعتراضات شمار زیادی از رهبران مخالف را بازداشت و با پرونده سازی به زندانهای طولانی مدت محکوم کرده است.
با وجود همه این اقدامات، جنبش مردم بحرین برای دستیابی به خواسته‌های خود همچنان ادامه دارد و آنها با برپایی تظاهرات خواهان برآورده شدن این خواسته‌ها هستند