مقامات و رسانه‌های آذری در حالی فعالیت اعتقادی و مذهبی گروه‌ها و روحانیون شیعی جمهوری آذربایجان را به ایران نسبت می‌دهند که این گروه‌ها بارها بر عدم وابستگی به هیچیک از کشورها تاکید کرده‌اند.
به گزارشMuslimPress؛ شیعیان قفقاز به‌ویژه روحانیون و فعالان شیعی این منطقه طی دو قرن اخیر به‌ویژه در دوره کمونیستها همواره با تهدید و ارعاب و رفتارهای غیر انسانی بخشهایی از حاکمان این منطقه مواجه بوده‌اند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری و استقلال جمهوری آذربایجان به‌عنوان دومین کشور شیعی جهان؛ این برخوردها در شکلهای نوینی ادامه پیدا نموده است که آخرین نمونه این رفتارها، حملۀ فیزیکی رئیس ادارۀ پلیس رایون یاسامال به روحانی مشهور آذری و رئیس حرکت اسلامی مسلمانان جمهوری آذربایجان حاج طالع باقراف در حال اقامه نماز می‌باشد که با اعتراض گستردۀ جامعه شیعی آذربایجان مواجه گردید. متعاقب آن ده‌ها نفر از دینداران آذری که در اعتراض به اقدام فوق در مقابل ادارۀ پلیس سوراخانی تجمع کرده بودند، بازداشت شدند که برخی از آنان از جمله الچین قاسم‌اف معاون حرکت اسلامی مسلمانان جمهوری به چند ماه حبس محکوم شده‌اند.

همزمان برخی رسانه‌های این کشور که مأموریت انحراف افکار عمومی از موضوعاتی مانند عدم استقبال مردم جمهوری آذربایجان از انتخابات پالمانی و نیز بازداشت‌های اخیر مقامات سیاسی و امنیتی را برعهده دارند، سعی نموده‌اند با برجسته‌سازی و البته تحریف اخبار پیرامون گروه‌های شیعی و روحانیون آذری، با استفاده از تاکتیک فرافکنی، فعالیت‌های شیعیان آذری را به صورت تلویحی به ج. ا. ایران و برخی مراجع عظام تقلید نسبت دهند.

این رسانه‌ها(چندین سایت اینترنتی و شبکه تلویزیونی خزر جمهوری آذربایجان) طی روزهای اخیر در سلسله اقدامات غیر حرفه‌ای و البته موهن و در قالب چندین گزارش؛ کلیپ و مصاحبه با مقامات دولتی از جمله معاون کمیته دینی ادارۀ دولتی ثبت آذربایجان و برخی نمایندگان پارلمان باکو سعی نموده‌اند با یادآوری استقبال گرم فعالان شیعی جمهوری آذربایجان از آیت‌الله نوری همدانی در سفر اخیر ایشان به باکو، آن را به عنوان مؤید ادعای خود مبنی بر وابستگی گروه‌های شیعی آذربایجان به ج. ا. ایران مورد استفاده قرار دهند.

مقامات و رسانه‌های آذری؛ در حالی فعالیت اعتقادی و مذهبی گروه‌ها و روحانیون شیعی جمهوری آذربایجان را به ایران نسبت می‌دهند که این گروه‌ها به دفعات بر عدم وابستگی به هیچ کشور خارجی تاکید نموده و بر ضرورت توامان ارزشهای ملی و دینی جمهوری آذربایجان تاکید نموده‌اند. اکنون سؤال اینست چرا این رسانه‌ها تاکنون از ارتباط انحصاری و مساعدتهای همه‌جانبه وزارت امنیت آذربایجان به گروه‌های وهابی این کشور که اخیراً با احساس خطر دولت آذربایجان به بازداشت وزیر امنیت این کشور منجر گردید؛ احساس خطر نمی‌کردند؛ چرا این رسانه‌ها و مقامات از کشته‌شدن جوانان آذری در سوریه و در قالب گروه تروریستی داعش انتقاد نمی‌کردند؟

در این میان آنچه شایستۀ توجه است اینکه در شرایط کنونی که رئیس جمهوری آذربایجان بنا به دلایل مختلف از جمله فشار غرب و آمریکا و نیز در نتیجه تحولات اوکراین و احساس واهمه از شدت‌گرفتن فعالیت گروه‌های وهابی و… سیاست تقویت روابط با ایران را اتخاذ نموده است. تکرار ادعاهای اشتباه و غیر واقعی گذشته مبنی بر متهم‌نمودن فعالان شیعی به داشتن روابط غیر معمول با ایران در تضاد با سیاست خارجی فوق ارزیابی شده و ممکن است پس از بازداشت الدار محموداف وزیر امنیت آذربایجان بنا به دلایل مختلف از جمله ارتباط با گروه‌های وهابی؛ عناصر طرفدار وی در این وزارتخانه تلاش نمایند با برجسته نمایی از فعالیت شیعیان و مرتبط‌دانستن آن با ایران هم برای وهابیون حاشیه امن درست کنند و هم اینکه در مسیر روابط رو به گسترش دولت جمهوری آذربایجان با جمهوری اسلامی ایران مانع ایجاد نمایند، موضوعی که خنثی‌نمودن آن اقدام عاجل و صریح دولت آذربایجان را طلب می‌کند.

منبع: تسنیم