سال هاست که از داعش به عنوان ثروتمند ترین گروه ترورسیتی نام برده می شود، اما داعش این ثروت را از چه منبعی به دست می آورد؟!
طبق برآوردها گروهک تروریستی داعش حداقل به ۱۵۰ حلقه چاه قابل بهره برداری در عراق دسترسی دارد که البته با امکانات ابتدایی و با کمترین ظرفیت در حال بهره برداری از این چاه هاست، اما به هر حال پول حاصل از فروش این نفت ها، رقم قابل ملاحظه ای را شامل می شود.
سال هاست که از داعش به عنوان ثروتمند ترین گروه ترورسیتی نام برده می شود، اما داعش این ثروت را از چه منبعی به دست می آورد؟!با رصد سیر تشکیل داعش در شمال سوریه و به مرکزیت رقه و سیر حرکت قلمرو گشایی این گروه به سمت مناطق دیگر، یکی از مهمترین نکاتی که مورد توجه قرار می گیرد، علاقه اتاق فکر داعش به تحت سلطه قرار دادن منابع هیدروکربنی سوریه است. این علاقه شدید از چند دلیل مهم ناشی می شود:۱ - دسترسی به منابع مالی گسترده برای استقلال از کشورهای مادر۲ - قطع کردن دسترسی سوریه به منابع نفت و گاز به عنوان یکی از مهمترین منابع مالی۳ - داشتن برگ برنده برای بازی دادن کشورهای خاص مثل ترکیه و اسرائیل که به نفت ارزان و در دسترس نیاز دارند.داعش در June سال ۲۰۱۴ با حمله ای گسترده به عراق وارد شد و حدود یک سوم خاک عراق را به طور مستقیم به اشغال خود درآورد. در این حمله علاوه بر اینکه به لحاظ زمینی، به مناطقی توجه شد که داعش در آنجا دارای پایگاه مردمی بود، اما در بعضی از موارد، با مناطقی خاص مواجه هستیم که به غیر از تسلط بر منابع نفتی، دلیل دیگری برای تسخیر و اشغال آن ها پیدا نمی کنیم.طبق برآوردها گروهک تروریستی داعش حداقل به ۱۵۰ حلقه چاه قابل بهره برداری در عراق دسترسی دارد که البته با امکانات ابتدایی و با کمترین ظرفیت در حال بهره برداری از این چاه هاست، اما به هر حال پول حاصل از فروش این نفت ها، رقم قابل ملاحظه ای را شامل می شود.یکی از مهمترین مناطق نفت خیز، در محدوده تقاطع سه استان نینوا، کرکوک و صلاح الدین وجود دارد که این منطقهدر نزدیکی پالایشگاه بیجی است. که این امر بر اهمیت این پالایشگاه می افزاید.هرچند پالایشگاه آنطور که داعش علاقه داشت سالم به دستش نیفتاد(در روزهای اول حضور داعش در بیجی، داعش از شیوخ محلی خواسته بود که با ۲۰۰ مدافع پالایشگاه مذاکره کنند تا با بخشیدن جان خود، پالایشگاه را ترک کنند). اما چاه های عجیل و علاس که در زمره چاه های فعال بودند، سالم و دست نخورده به دست داعش افتاد. اهمیت این چاه ها به دلیل امکان برداشت و انتقال سریع نفت، برای این گروه تروریستی به حدی بود که سریعا اولین محموله ها را از این دو چاه برداشت کرده و تا حدود یک سال بعد که تکریت فتح شد، این صادرات ادامه داشت.