گردان های حزب الله عراق از عملیات قریب الوقوع برای آزاد سازی شهر بیجی و کل استان صلاح الدین خبر داد.
به گزارشMuslimPress؛شبکه السومریه نوشت: گردان‌های حزب الله عراق از قریب الوقوع بودن عملیات " صوله الاباة الثالثة " در استان صلاح الدین برای آزاد سازی شهر بیجی و اطراف آن از داعش خبر داد.

جعفر الحسینی سخنگوی گردان های حزب الله عراق اعلام کرد: طی دو روز آینده عملیات صوله الاباة الثالثه در صلاح الدین انجام خواهد شد که هدف آن بیجی و اطراف آن و پایان دادن به داعش در صلاح الدین و اعلام آزادی کامل این استان است.

وی تاکید کرد: عملیات با مشارکت گروه‌های مقاومت اسلامی و گروه های مردمی و نیروی هوایی عراق انجام خواهد شد.

الحسینی گفت: عملیات تاکتیکی که روز گذشته شروع شده است با هدف ممانعت از تحرکات گروه های مسلح و وارد کردن ضربات دقیق به مراکز تروریست ها با توجه به اطلاعات به دست آمده از سوی واحد اطلاعات حزب الله است.

وی تاکید کرد: شیوه هایی که تروریست های داعش به کار می برند تغییر نکرده است و آنها به طور اساسی به خودروهای بمب گذاری شده و عوامل انتحاری و نیز مین گذاری و بمب گذاری منازل تکیه دارند. ما آماده نابودی داعش هستیم.

این در حالی است که روز گذشته جاسم الجباره رئیس کمیته امنیتی در شورای استان صلاح الدین عراق گفت: حدود ۶۰۰ هزار نیرو هم اکنون در اطراف بیجی اردو زده اند تا عملیات نظامی سریع و منحصر به فردی را برای بازپس گیری این شهر که صحنه جنگ و گریز میان نیروهای عراقی و داعش است، آغاز کنند.

وی افزود: نیروهای شرکت کننده در این عملیات از همه ردهای نظامی خواهند بود. اخیراً درگیری ها در مناطق تحت اشغال داعش در بیجی و الصینیه و روستاهای اطراف آن با نیروهای امنیتی شدت یافته است.

همزمان یک مسئول وابسته به نیروهای مردمی اعلام کرد: نیروهای مردمی در روستای المزرعه، اسپایکر و الحجاج و نیز صحرای غربی میان صلاح الدین و الانبار مستقر هستند.

اهمیت استراتژیک شهر بیجی

بیجی شهری است در استان صلاح‌الدین عراق که کنار رود دجله و نزدیک شهر موصل قرار دارد. بیجی به‌دلیل هم‌جواری با پالایشگاه نفت بیجی، شهری مهم به‌حساب می‌آید.

پالایشگاه بیجی بزرگ‌ترین پالایشگاه عراق و از مهم‌ترین سایت‌های صنعتی این کشور است. پالایشگاه در ۲۱۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده‌ و زمانی با تولید ۳۰۰هزار بشکه نفت در روز تأمین‌کننده اصلی فرآورده‌های سوختی در عراق بوده است و در حدود «یک‌سوم» سوخت مصرفی این کشور را تأمین می‌کرد.

در اوایل یورش داعش به مناطقی از عراق و اشغال موصل و بخشهایی از صلاح الدین در سال گذشته میلادی، شهر بیجی نیز به اشغال داعش درآمده بود اما در ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ منابع وابسته به وزارت دفاع عراق از آزاد سازی بیجی خبر داده بودند. این شهر همانند مناطق دیگر عرصه جنگ و گریز نیروهای امنیتی و تروریست‌های داعش بود.

بیجی منطقه ای استراتژیک محسوب می شود و آزادسازی آن سبب قطع بازوی داعش به سوی دیالی و تکریت می شود. زیرا بیجی میان شهر تحت اشغال داعش یعنی الشرقاط در شمال در مرزهای موصل، الصینیه در غرب و الحویجه در کرکوک واقع شده است.

منبع: تسنیم