عربستان سعودی از ماه مارس در حال بمباران یمن است. حملات سعودی ها در این کشور همچنان ادامه دارد.
به گزارشMuslimPress؛ آژانس های سازمان ملل متحد با احتیاط اعلام کرده اند که در یمن یک فاجعه انسانی رخ داده است. ارزیابی شمار دقیق کشته ها و زخمی های یمنی غیرممکن است. سازمان ملل متحد تخمین می زند که بیش از ۲۱۰۰ غیرنظامی کشته شده باشند. روشن است که هر یمنی در معرض خطر مرگ قرار دارد.
هلند در شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار انجام یک بررسی رسمی از بمب گذاری در یمن شده است. اما عربستان سعودی با حمایت آمریکا، از تصویب این قطعنامه هلندی ممانعت به عمل آورده است. عربستان سعودی خواستار کمک های فنی سازمان ملل برای بازگرداندن مقامات سابق یمنی به قدرت شده است. این یک مانور ماهرانه برای جلوگیری از هر گونه بررسی قساوت عربستان در یمن است. آمریکا برای تداوم این قتل عام باز هم عربستان سعودی را مسلح کرده است. بدین ترتیب در کشتار غیر نظامیان دست دارد. جای تعجب نیست که سازمان ملل هیچ ماموریتی در یمن ندارد.
در حالی که مذاکرات در ژنو ادامه داد و در حالی که یمن همچنان در آتشی که سعودی ها برپا کرده اند می سوزد، دو ستون از زائران حج با یکدیگر در منا برخورد کردند و فاجعه بزرگی رخ داد. خانواده سلطنتی عربستان، که خود را به عنوان خادم الحرمین الشریفین می نامند، مسئول این فاجعه در مناسک سالانه حج هستند.
چنین حادثه ای بدین دلیل رخ داد که نیروهای پلیس جاده اصلی را مسدود کرده بودند. این جاده ها برای مدیریت ازدحام مردم در نظر گرفته شده بود. حداقل یک هزار زائر در این حادثه غم انگیز جان خود را از دست دادند.
چرا این جاده ها مسدود شده بودند؟ شواهد اولیه نشان می دهد که مقامات این جاده ها را برای تسهیل عبور کاروان VIP شاهزاده بسته بودند. بنابراین بسیاری از مناطق مکه، مانند عربستان سعودی به طور کلی، برای عبور VIP هاطراحی شده است. شاهزاده ها قدرتمند هستند. کنترل جاده ها در دست آنها است.
فساد در عربستان شایع است، بنابراین نسبت به آن غفلت ورزیده می شود. در سال ۱۹۹۰، حدود ۱۵۰۰ نفر در نزدیکی محل حادثه امسال به همان دلیل ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند. گویی مرگ زائران به امری بدیهی در مناسک حج تبدیل شده است: طی سال های ۱۹۹۴،۱۹۹۸، ۲۰۰۱،۲۰۰۳، ۲۰۰۴،۲۰۰۶. چند هفته پیش نیز یک جرثقیل بر روی مسجد الحرام سقوط کرد و موجب مرگ بیش از یک صد نفر از حجاج شد. آیا چنین موارد مرگ و میری یک جنبه طبیعی از زیارت است و یا نشانه ای از تحقیر سیستماتیک زندگی مردم عادی؟
عربستان سعودی صدها میلیون دلار در جنگ بیهوده خود در یمن هزینه می کند. هیچ خبری از پایان بازی سیاسی و هیچ نشانه ای از دستیابی به موفقیت نظامی وجود ندارد. تنها چیزی که رخ داده است، تشدید فقر در فقیرترین کشور در جهان عرب است. ثروت های نفتی این رژیم بر روی ماجراجویی های بد نظامی و دیپلماتیک آن سرمایه گذاری می شود.
شاید به مراتب بهتر باشد که از ثروت نفتی نه فقط برای تامین امنیت VIP ها، بلکه برای تامین امنیت میلیون ها نفری استفاده شود که سال ها پس انداز کرده اند تا هزینه چنین سفر مقدسی را تامین کنند.
منبع: شیعه نیوز