رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ریشه جنگ و ویرانی ها و ترور امروز را در اشغالگری و تجاوز و مداخلات نظامی دیروز، به ویژه تجاوز نظامی آمریکا به افغانستان و عراق حمایت بی حساب این کشور از اقدامات ضد انسانی رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین دانست و این اعمال را بهانه تروریست ها ای برای توجیه جنایات شان عنوان نمود.

به گزارشMuslimPress؛ دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران شب گذشته در سخنان خود در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با اشاره به حادثه اخیر سرزمین «منا» و کشته شدن تعداد زیادی از حجاج بیت الله الحرام، این حادثه را حاصل بی کفایتی و سوء مدیریت رژیم آل سعود دانست و نسبت به عدم پاسخگویی مسئولان سعودی برای شناسایی مفقودین و بازگرداندن سریع پیکر قربانیان، انتقاد کرد.وی در این باره گفت: افکار عمومی خواستار آن است که مسئولان دولت عربستان سعودی بی درنگ، به مسئولیت بین المللی خود در تأمین دسترسی کنسولی فوری برای شناسایی سریع و بازگرداندن بدون تأخیر اجساد مطهر عمل نمایند.

امروز، فصل جدیدی در روابط ایران با جهان آغاز شده استدکتر حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه «امروز، فصل جدیدی در روابط ایران با جهان آغاز شده است»، از نقش مذاکره کنندگان در مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۵ + ۱ تشکر کرد و افزود: نکته کلیدی در موفقیت گفتگو، این واقعیت است که، هر بازیگری در نظام بین‌الملل که در پی خواسته‌های حداکثری باشد و جایگاهی برای طرف مقابل خود باز نکند نمی‌تواند سخن از صلح، ثبات و توسعه یافتگی بزند.رئیس جمهوری اسلامی ایران با اعتراض نسبت به تصویب قطعنامه‌های ناعادلانه علیه این کشور در سازمان ملل متحد، نقش این سازمان در تضمین صلح و امنیت جهانی پس از دو جنگ جهانی را غیر مؤثر عنوان کرد.

قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران ناعادلانه و غیرقانونی استدکتر حسن روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به فتوای رهبر انقلاب اسلامی ایران و دکترین دفاعی این کشور مبنی بر عدم تولید سلاح هسته‌ای، قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران ناعادلانه و غیرقانونی دانست و عملکرد شورای امنیت سازمان ملل متحد در گذشته را غیر منصفانه عنوان کرد.وی درباره انجام تعهدات مندرج در «برجام» توسط گروه ۱ + ۵ و اتحادبه اروپا نیز گفت: ۷ کشور و اتحادیه اروپایی در این مذاکرات، زمان و سرمایة دیپلماتیک فراوانی صرف کردند و لذا باید برای حفظ و اجرای توافق نیز، تمام تلاش خود را بکار گیرند. پایبندی طرفین به انجام تعهداتشان را، اصلی‌ترین عامل موفقیت در روند اجرایی مذاکرات می‌دانیم.دکتر حسن روحانی با اشاره به ماده ۶ ان پی تی، یعنی خلع سلاح کامل هسته‌ای نیز گفت: به موازات اجرای برجام، ما همچنین انتظار داریم که کشورهای هسته‌ای گامهای لازم را در جهت اجرای تعهدات خود بر طبق ماده ۶ ان پی تی، یعنی خلع سلاح کامل هسته‌ای، بردارند. همچنین انتظار داریم که آنها در جهت ایجاد منطقة عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه، نقشی مثبت ایفاء کنند و اجازه ندهند رژیم صهیونیستی همچنان، تنها مانع بر سر راه تحقق این مهم باشد.

توافق هسته ای با گروه ۱ + ۵، نمونة درخشانی از «پیروزی بر جنگ» استرئیس جمهوری اسلامی ایران، توافق هسته ای این کشور با گروه ۱ + ۵ را نمونة درخشانی از «پیروزی بر جنگ» عنوان کرد و آن را سرآغاز صلح و ثبات پایدار در منطقه عنوان کرد.وی افزود: از نظر ما توافق حاصله، هدف نهایی نیست، بلکه تحولی است که می‌تواند و باید، مبنای دستاوردهای بیشتری باشد.رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: سیاست ما این است که در فضای جدید، حرکت صلح جویانة خود را در منطقه، بر مبنای همان قاعدة برد برد، ادامه دهیم و به نحوی عمل کنیم که همه، در منطقه و جهان از مزایای این فضای جدید بهره‌مند شوند. می‌توانیم از این فرصت برای توجه به آینده و اجتناب از تمرکز بر گذشته استفاده کنیم و روابط خود را با کشورهای منطقه، بویژه همسایگانمان، بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک و جمعی، بازسازی کنیم.

به جای صندوق رأی، اسلحه و ترور سرنوشت ملت‌ها را می‌خواهد تعیین کنددکتر حسن روحانی، در ادامه سخنان خود، منطقه غرب آسیا(خاورمیانه) و شمال آفریقا را از متلاطم‌ترین مناطق جهان برشمرد و افزود: تداوم و تشدید چنین وضعی می‌تواند موجب سرایت تشنج به دیگر مناطق جهان شود.وی همچنین با اشاره به حضور گروه ها و سازمان های تروریستی در جهان، نسبت به تبدیل این سازمان ها به حکومت های تروریستی ابراز نگرانی کرد و افزود: ما متأسفیم که قیام‌های ملی در منطقه ما توسط تروریست‌ها به انحراف کشیده شدند و به جای صندوق رأی، اسلحه و ترور سرنوشت ملت‌ها را می‌خواهد تعیین نماید.

مبارزه با تروریسم به یک سند و قاعدة الزام‌آور بین‌المللی تبدیل شوددکتر حسن روحانی در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیشنهاد داد تا مبارزه با تروریسم به یک سند و قاعدة الزام‌آور بین‌المللی بدل شود و هیچ دولتی حق نداشته باشد از تروریسم به عنوان یک روش مداخله‌جویانه در امور ملت‌ها حمایت کند.رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین از آمادگی این کشور برای مبارزه با تروریسم گفت و اظهار داشت: ما آماده‌ایم که برای نابودی تروریسم و بسترسازی برای تحولات دموکراتیک در منطقه کمک کنیم و اجازه ندهیم اسلحه به ابزار تحول، بدل شود. ما همان‌گونه که در عراق و افغانستان به استقرار دموکراسی کمک کردیم آماده کمک به دموکراسی در سوریه و نیز یمن هستیم. ما از تداوم قدرت با رأی ملت و نه اسلحه حمایت می‌کنیم. ما از حکومت اکثریت با حفظ حقوق اقلیت دفاع می‌نماییم.وی خطاب به دولت‌ها و ملت‌ها گفت: ما می‌خواهیم حرکتی تازه و سازنده را برای بازآفرینی نظم جهانی پیشنهاد کنیم. نظمی براساس احترام متقابل، عدم دخالت در امور داخلی دیگران، همکاری مستمر و همزیستی دائم میان اعضای ملل متحد. برای آنکه آینده ای صلح آمیز بسازیم باید از گذشته های تلخ عبرت بیاموزیم ما می‌دانیم که تنها راه حفظ و تداوم صلح، توسعه است.دکتر حسن روحاین، تعامل اقتصادی بر پایه منافع متقابل‌ را ضامن امنیت پایدار دانست و آن را کانونِ صلح و توسعه منطقه عنوان کرد و افزود: ایران پس از برجام آمادگی دارد نشان دهد که راه‌عملی امنیت و ثبات، ‌ توسعه در سایة تعامل اقتصادی است.رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به قطعنامه wave، اندیشه اجرایی کردن این قطعنامه را نیازمند راهکارهای مصلحانه و تجربه شده در عرصه دیپلماسی دانست و تدوین طرح مناسبی برای حل مشکل منطقه غرب آسیا(خاورمیانه) را خواستار شد.وی همچنین افزود: من برای مقابله با جهل، دیکتاتوری، فقر، فساد، تروریسم و خشونت، و مقابله با اثرات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی آن، جهان و بویژه کشورهای منطقه را به تدوین یک «برنامه جامع اقدام مشترک» برای این مبارزه و ایجاد «جبهه متحد مبارزه با افراط‌گرایی و خشونت»، دعوت می‌نمایم.

جنگ و ویرانی ها و ترور امروز ریشه در اشغالگری و تجاوز و مداخلات نظامی دیروز داردرئیس جمهوری اسلامی ایران؛ عراق، ‌سوریه و یمن را مدل‌های یکسان بحران‌آفرینی از طریق ترور، افراطی‌گری، خشونت، کشتار، تجاوز، و بی‌تفاوتی جامعه جهانی دانست و افزود: نمونه‌های همسانِ آوارگی، پناهندگی، بی‌خانمانی، و گریز از وحشتِ جنگ و بمباران‌؛ کشورهائی همانند، با درماندگی جامعه جهانی برای حل معضلات پدید آمده بر اساس خواست‌های نادرست تازه واردان منطقه‌ای و خوش‌باوران عرصه فرامنطقه‌ای‌؛ که اینک موج خسارت‌های آن از جهان عرب تا اروپا و آمریکا را درنوردیده و به نابودی آثار مدنیت و تمدن‌های دیرپا و ارزشمند، و در وجهی کلان‌تر به کشتار انسانیت انجامیده است.دکتر حسن روحانی، ریشه جنگ و ویرانی ها و ترور امروز را در اشغالگری و تجاوز و مداخلات نظامی دیروز، به ویژه تجاوز نظامی آمریکا به افغانستان و عراق حمایت بی حساب آمریکا از اقدامات ضد انسانی رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین دانست.وی افزود: ضروری است دولت آمریکا به جای تحریف واقعیت های منطقه و ایراد اتهامات ناروا علیه دیگران سیاستهای خطرناک خود و متحدان منطقه ای اش را که به افراطی گری، خشونت و فرقه گرایی در منطقه دامن می زند؛ پایان دهد و با آرمانها و خواست مردم منطقه هماهنگ شود.

رئیس جمهوری اسلامی ایران، خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: علیرغم مشکلات موجود در منطقه، ما به آینده‌ای پر امید باور داریم، و تردید نمی‌کنیم که با سرپنجه تدبیر می‌توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قوی و جدیدی که برشمردیم و تکیه بر پشتوانه تمدنی و عزم جدی بر این مشکلات غلبه نماییم. ما در پرتو تعالیم آسمانی، به آینده روشن بشریت برای زندگی انسانها در صلح و آرامش و معنویت ایمان داریم. ما به اراده ملت‌ها در انتخاب نیکی و پاکی باور داریم. ما باور داریم که «والعاقبة للمتقین»؛ پیروزی پایانی از آنِ پارسایانِ پاک طینت خواهد بود.