کاندیدای جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری آمریکا، مدعی شد که حل مشکل شیعه و سنی در عراق هر روز سخت‌تر می‌شود و چه بسا که تنهاترین راه برای حل درگیری طائفی، تجزیه این کشور به سه قسمت باشد!

به گزارشMuslimPress، «جان کاسیچ» کاندیدای جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری آمریکا، مدعی شد که عراق به زودی به سه قسمت تجزیه خواهد شد.به نوشته خبرگزاری سی ان ان، این کاندیدای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، گفت: نمی‌خواستم خودم را وارد پرونده عراق کنم؛ اما چیزی که الان شاهد آن هستیم و در نهایت به احتمال زیاد، عراق به سه قسمت تجزیه خواهد شد.وی در مورد اقدام باراک اوباما نسبت به خروج از عراق نیز گفت: به ناچار باید حداقل یک پایگاه در عراق داشته باشیم.«جان کاسیچ» در ادامه با اشاره به کردهای عراق ادامه داد: کردها برای ما هم‌پیمانان خوبی هستند و لازم است تا ما نیازهای آن‌ها را برآورده کرده تا در برابر ترکیه موازنه ایجاد شود و این مسأله‌ای است که در حال حاضر برای ما تبدیل به یک مشکل شده است.وی بار دیگر با اشاره به تجزیه عراق افزود: حل مشکل شیعه و سنی در عراق هر روز سخت‌تر می‌شود و چه بسا که تنهاترین راه برای حل درگیری طائفی، تجزیه این کشور به سه قسمت باشد.تا کنون بسیاری از شخصیت‌های آمریکایی بر تجزیه عراق به عنوان تنها راه‌حل حل بحران در این کشور تأکید کرده‌اند.پیش از این نیز ژنرال «ریموند اودیرنو»، فرمانده ستاد ارتش آمریکا در تاریخ ۲۱ مرداد در اظهاراتی جنجال‌برانگیز گفته بود: این امر به شرایط منطقه و تصمیم شخصیت‌های سیاسی بستگی دارد و من نمی‌دانم که این امر چگونه محقق می شود اما می‌دانم که احتمال آن وجود دارد و ممکن است تقیسم عراق تنها راه برای پایان کشمکش‌های قومی - مذهبی است.«حیدرالعبادی» نخست‌وزیر عراق در واکنش به این اظهارات گفته بود که فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا واقعیت سیاسی عراق را متوجه نمی‌شود.

اخیرا نوری مالکی در مصاحبه با شبکه العالم در تهران نیز در پاسخ به این پرسش که برخی از مقامات آمریکایی از احتمال تجزیه عراق سخن گفته اند، آیا این موضع گیری ها مسئله ای شخصی است یا این که آمریکا راهبردی برای تجزیه کشورهای منطقه دارد، گفت: برای اولین بار نیست که آمریکایی ها چنین موضع گیری هایی را مطرح می کنند. «جو بایدن» معاون رئیس جمهور آمریکا دو بار به مسئله تجزیه عراق اشاره کرد و ژنرال های ارتش آمریکا نیز چنین موضع گیری هایی داشتند.در حال حاضر در سایه چالش های موجود در عراق یکی از فرماندهان ارتش آمریکا راه حل بحران را در عراق در تجزیه این کشور می داند. بیان این موضع گیری بیانگر اهداف قدیمی آمریکا و از خواسته های اسرائیل است چرا که این رژیم در آینده می خواهد از هر گونه چالشی در امان باشد. شکی در این نیست که ما تجزیه عراق را رد می کنیم و نمی خواهیم این کشور تجزیه شود. شیعیان عراق از این ایده حمایت نمی کنند، شاید عده اندکی از سنی ها یا اکثریت کردها از این ایده حمایت کنند. در سایه ناآرامی هایی که در عراق وجود دارد برخی از قدرت های بزرگ به مسئله تجزیه اشاره می کنند و تجزیه به معنای گشودن آتش جهنم به روی عراق و سوریه است.

رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز چندی پیش در سخنانی تأکید کرده بود که آمریکایی ها به دنبال تجزیه‌ی کشورهای منطقه و ایجاد کشورهای کوچک و تابع هستند.ایشان افزودند: تجزیه‌ی عراق و اگر بتوانند سوریه، هدف مشخص آمریکایی‌هاست اما تمامیت ارضی کشورهای منطقه و عراق و سوریه برای ما بسیار مهم است.