رهبر انقلاب اسلامی ایران، «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» را یکی از اصول و مبانی مستحکم نظام اسلامی خواندند و تأکید کردند: ما براساس درس امام خمینی(ره) و خط مسلم جمهوری اسلامی، با استکبار سرآشتی نداریم اما با برادران مسلمان بنای دوستی و رفاقت داریم.

به گزارشMuslimPress، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی ایران صبح امروز(دوشنبه) در دیدار پبا میهمانان شرکت کندده در اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع) و اجلاس اتحادیه‌ی رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، با اشاره به برگزاری ششمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع)، لازمه‌ی پیروی از اهل بیت پیامبر اسلام(ص) را ترویج معارف اسلامی، اقامه‌ی احکام الهی، مجاهدت در راه خدا با همه‌ی وجود و مبارزه با ظلم و ظالم برشمردند و تأکید کردند: مجاهدت در راه خدا فقط به معنای جنگ نظامی نیست بلکه شامل مبارزه‌ی فرهنگی، اقتصادی و سیاسی نیز می‌شود.

شناخت نقشه‌های استکبار و مبارزه با آن، مصداق مجاهدت در راه خدا است
آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار خاطرنشان کردند: امروز مصداق عینی مجاهدت در راه خدا شناخت نقشه‌های استکبار در منطقه‌ی اسلامی و به‌ویژه منطقه‌ی راهبردی و حساس غرب آسیا و برنامه‌ریزی برای مبارزه با آنها است که این مبارزه باید شامل مقابله‌ی دفاعی و مقابله‌ی هجومی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی ایران با اشاره به توطئه‌های استکبار در منطقه در یک‌صد سال گذشته گفتند: اگر چه توطئه‌های استکبار در منطقه‌ی اسلامی، سابقه‌ای طولانی دارد اما فشارها و توطئه‌ها از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، تشدید شد تا این تجربه در دیگر کشورها تکرار نشود.
ایشان خاطرنشان کردند: نظام جمهوری اسلامی از ۳۵سال گذشته همواره هدف تهدیدها، تحریم‌ها، فشارهای امنیتی و توطئه‌های گوناگون سیاسی بوده و ملت ایران به این فشارها عادت کرده است.

نهضت بیداری اسلامی سرکوب شدنی نیست و همچنان ادامه دارد
رهبر انقلاب اسلامی ایران در ادامه سخنان خود افزودند: البته توطئه‌های دشمنان در منطقه‌ی غرب آسیا، بعد از نهضت بیداری اسلامی که چند سال قبل از شمال آفریقا آغاز شد، به دلیل سراسیمگی دشمن شدت بیشتری گرفت.
آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: تصور آن ها این است که توانسته‌اند، نهضت بیداری اسلامی را سرکوب کنند اما این نهضت سرکوب‌شدنی نیست و همچنان ادامه دارد و دیر یا زود واقعیت خود را نشان خواهد داد.

ایالات متحده آمریکا، مصداق عینی «مفهوم دشمن»
آیت‌الله خامنه‌ای، نظام سلطه و در رأس آن ایالات متحده آمریکا را مصداق عینی و مظهر کامل «مفهوم دشمن» خواندند و تأکید کردند: آمریکا هیچ بهره‌ای از اخلاقیات انسانی ندارد و بدون هیچ ابائی و در پوشش الفاظ زیبا و لبخند، دست به خباثت و جنایت می‌زند.

«ایجاد اختلاف» و «نفوذ»، نقشه‌ی دشمن در شرایط کنونی
رهبر انقلاب اسلامی ایران سپس، به تبیین نقشه‌ی دشمن در شرایط کنونی پرداختند و افزودند: این نقشه بر دو پایه‌ی «ایجاد اختلاف» و «نفوذ» استوار است.

۱ - اختلاف انگیزی:
آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص طراحی دشمن برای اختلاف‌انگیزی خاطرنشان کردند: ایجاد اختلاف میان دولت‌ها و خطرناک‌تر از آن میان ملت‌ها در دستور کار استکبار قرار دارد.

عناوین شیعه و سنی برای ایجاد اختلاف میان ملت‌ها است
ایشان با اشاره به اینکه در مقطع فعلی برای ایجاد اختلاف میان ملت‌ها از عناوینی همچون شیعه و سنی استفاده می‌شود، انگلیسی‌ها را متخصص اختلاف‌افکنی و آمریکایی‌ها را شاگرد آنها خواندند و افزودند: ایجاد گروه‌های جرار، هتاک و جبار تکفیری که آمریکایی‌ها به دست داشتن در ایجاد آنها اذعان کرده‌اند، مهمترین ابزار برای ایجاد اختلاف‌های به ظاهر مذهبی میان ملت‌ها است که متأسفانه برخی مسلمانان ساده‌لوح نیز به دلیل نداشتن بصیرت، فریب این توطئه و نقشه را خورده و در داخل طراحی دشمن قرار گرفته‌اند.

نابودی کشورهای مقاومت با فرمول بیداری اسلامی
رهبر انقلاب اسلامی ایران نمونه‌ی واضح این موضوع را مسئله‌ی سوریه بیان کردند و گفتند: هنگامی که در تونس و مصر، حکومت‌های طاغوتی با شعارهای اسلامی سرنگون شدند، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها تصمیم گرفتند از این فرمول برای نابودی کشورهای مقاومت استفاده کنند و به همین دلیل به سراغ سوریه رفتند.
آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: بعد از آغاز ماجرای سوریه، عده‌ای مسلمان بی‌بصیرت در نقشه‌ی طراحی‌شده قرار گرفتند و با پر کردن جدول دشمن، کشور سوریه را به چنین وضعیتی رساندند.

رویدادهای عراق، سوریه و یمن، جنگ مذهبی نیست بلکه جنگ سیاسی است
ایشان تأکید کردند: آنچه که امروز در عراق، سوریه، یمن و مناطق دیگر در حال روی دادن است و تلاش می‌شود از آن به عنوان «جنگ مذهبی» یاد شود، به هیچ وجه جنگ مذهبی نیست بلکه جنگ سیاسی است.
رهبر انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کردند: امروز مهمترین وظیفه، تلاش برای از بین بردن این اختلاف‌ها است.

ایران دست دوستی را به سوی همه‌ی دولت‌های اسلامی منطقه دراز می‌کند
آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: ما صریحاً و علناً گفته‌ایم که جمهوری اسلامی ایران دست دوستی را به سوی همه‌ی دولت‌های اسلامی منطقه دراز می‌کند و با دولت‌های مسلمان هیچ مشکلی ندارد.
ایشان افزودند: جمهوری اسلامی ایران با اغلب همسایگان خود روابط دوستانه دارد البته برخی کشورها هم با ما اختلاف دارند و لجاجت و خباثت انجام می‌دهند ولی ایران بنا را بر روابط خوب با همسایگان و دولت‌های اسلامی و به‌ویژه ملت‌های منطقه گذارده است.
رهبر انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان کردند: مبنای رفتار جمهوری اسلامی ایران، اصولی است که امام(خمینی) بزرگوار رحمه‌الله به واسطه‌ی پایبندی به آن ها توانست انقلاب اسلامی را پیروز کند و به مرحله‌ی ثبات برساند.

با استکبار سرآشتی نداریم اما با برادران مسلمان بنای دوستی داریم
آیت‌الله خامنه‌ای «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» را یکی از اصول و مبانی مستحکم نظام اسلامی خواندند و تأکید کردند: ما براساس درس امام(خمینی) بزرگوار رحمه‌الله و خط مسلم جمهوری اسلامی، با استکبار سرآشتی نداریم اما با برادران مسلمان بنای دوستی و رفاقت داریم.

مسئله‌ی فلسطین را مسئله‌ی اول جهان اسلام می‌دانیم
ایشان خاطرنشان کردند: ما در حمایت از مظلوم توجهی به مذهب نمی‌کنیم و همان حمایتی را که از برادران شیعه‌ی خود در لبنان کردیم، از برادران اهل سنت خود در غزه نیز انجام داده‌ایم و مسئله‌ی فلسطین را مسئله‌ی اول جهان اسلام می‌دانیم.

تشدید اختلاف در دنیای اسلام ممنوع است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی موضوع «ایجاد اختلاف» به عنوان پایه‌ی اول نقشه‌ی دشمن در منطقه‌ی اسلامی غرب آسیا، خاطرنشان کردند: تشدید اختلاف در دنیای اسلام ممنوع است و ما با هر رفتار و حرکتی که موجب ایجاد اختلاف شود حتی از جانب برخی گروه‌های شیعه مخالفیم و اهانت به مقدسات اهل سنت را محکوم می‌کنیم.

۲ - نفوذ:
رهبر انقلاب اسلامی ایران، «نفوذ» در کشورهای منطقه را دومین نقشه‌ی شوم آمریکا برشمردند و تأکید کردند: ایالات متحده درصدد نفوذ ده‌ها ساله در منطقه و بازسازی آبروی از دست رفته‌ی خویش است.

آمریکا با سوءاستفاده از نتایج مذاکرات هسته‌ای به دنبال نفوذ در ایران
آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش واشنگتن برای سوءاستفاده از نتایج مذاکرات هسته‌ای افزودند: آمریکایی‌ها می‌خواهند از توافقی که هنوز نه در ایران و نه در آمریکا تکلیفش و رد یا قبول شدنش معلوم نیست، وسیله‌ای برای نفوذ در ایران بسازند اما ما این راه را قاطعانه بسته‌ایم و با همه‌ی توان بالای خود، اجازه‌ی نفوذ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی یا حضور سیاسی در ایران را به آمریکایی‌ها نمی‌دهیم.

آمریکا به دنبال تجزیه‌ کشورهای منطقه
ایشان سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی را نقطه‌ی مقابل سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا خواندند و افزودند: آنها به‌دنبال تجزیه‌ی کشورهای منطقه و ایجاد کشورهای کوچک و تابع هستند اما به حول و قوه‌ی الهی این اتفاق رخ نخواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی ایران هشدارهای قبلی خود را درباره‌ی تلاش آمریکا برای تجزیه‌ی عراق یادآوری کردند و افزودند: برخی، از آن سخنان تعجب می‌کردند اما امروز آمریکایی‌ها به‌صراحت از تجزیه‌ی عراق دم می‌زنند.
آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: تجزیه‌ی عراق و اگر بتوانند سوریه، هدف مشخص آمریکایی‌هاست اما تمامیت ارضی کشورهای منطقه و عراق و سوریه برای ما بسیار مهم است.

ایران از مقاومت و هرکسی که با اسرائیل مبارزه کند، حمایت می کند
رهبر انقلاب اسلامی ایران در ادامه تبیین تقابل سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی با سیاست‌های رژیم ایالات متحده، افزودند: ایران، از مقاومت در منطقه از جمله مقاومت فلسطین کاملاً دفاع می‌کند و از هرکسی که با اسرائیل مبارزه می‌کند و رژیم صهیونیستی را می‌کوبد حمایت خواهد کرد.

تشیعی که پایگاه و مرکز تبلیغاتش لندن است را تشیع نمی‌دانیم
ایشان مقابله با سیاست‌های تفرقه‌انگیز آمریکا و مراکز اختلاف‌افکن را از دیگر سیاست‌های اصلی ایران برشمردند و تأکید کردند: ما تشیعی را که پایگاه و مرکز تبلیغاتش لندن است و نقش جاده صاف‌کن استکبار را ایفا می‌کند اصولاً تشیع نمی‌دانیم.

ایران از همه‌ی مظلومان از جمله مردم بحرین و یمن حمایت می کند
رهبر انقلاب اسلامی ایران، دفاع ایران از همه‌ی مظلومان از جمله مردم بحرین و یمن را خاطرنشان کردند و افزودند: برخلاف ادعاهای بی‌پایه، ما در این کشورها دخالتی نمی‌کنیم اما به حمایت از مردم مظلوم ادامه می‌دهیم.
ایشان با انتقاد شدید از کشتار مظلومان یمن و ویران کردن این کشور گفتند: پیگیری برخی اهداف سیاسی آن هم با روش‌های حماقت‌آمیز، باعثادامه‌ی جنایات در حق مردم یمن شده است.

مسلمانان نسبت به رویداد های پاکستان و افغانستان هوشیار باشند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان افزودند: در مناطق دیگر جهان اسلام از جمله پاکستان و افغانستان نیز حوادثدردآوری روی می‌دهد که مسلمانان باید با بصیرت و هوشیاری این مشکلات را علاج کنند.

«امپراطوری رسانه‌ای ظالمان» در خدمت اهداف زورگویان جهانی است
رهبر انقلاب اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنانشان، اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی را مرکزی بسیار مهم برای مقابله با امپراطوری خطرناک و مافیای پیچیده‌ی رسانه‌های آمریکایی - صهیونیستی خواندند و افزودند: این حرکت باید کاملاً تقویت شود و گسترش یابد.
ایشان فاصله‌ی فراوان رسانه‌های اکثر کشورهای اسلامی از خواست‌های مردم مسلمان و تبعیت این رسانه‌ها از سیاست‌های خطرناک استکبار را یادآور شدند و افزودند: «امپراطوری رسانه‌ای ظالمان»، در عین ادعای بی‌طرفی، با تحریف و دروغ و انواع روش‌های پیچیده، در خدمت اهداف زورگویان جهانی است.
رهبر انقلاب اسلامی ایران در پایان سخنانشان افزودند: با وجود رجزخوانی‌های استکبار و دنباله‌های آن، بدون تردید عزت و قدرت اسلام، به برکت حضور مردان و جوانان و زنان مجاهد، روشن و تضمین‌شده است و آینده‌ی منطقه به ملت‌های مسلمان تعلق دارد.