درپی به آتش کشیدن منازل مسکونی فلسطینی ها در کرانه باختری رود اردن توسط شهرک نشینان صهیونیست که به شهادت یک نوزاد ۱۸ ماه و زخمی شدن ۳ نفر دیگر منجر شد، مقامات سیاسی و نهادهای بین المللی این عمل وحشیانه را به شدت محکوم کرده و خواستار محاکمه عاملین این جنایت شدند.

به گزارشمسلم پرس، مقامات سیاسی و نهاد های بین المللی، جنایت اخیر شهرک نشینان صهیونیست در آتش زدن خانه فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن که منجر به شهادت یک نوزاد ۱۸ ماه و زخمی شدن ۳ نفر دیگر شد را محکوم کردند.

حزب الله لبنان: آتش زدن خانه و سوختن کودک فلسطینی، مصداق تروریسم استحزب الله لبنان طی انتشار بیانیه ای تصریح کرد: جنایت وحشیانه آتش زدن خانه و سوختن کودک فلسطینی مصداق تروریسم کینه توزانه شهرک نشینان صهیونیست است.حزب الله لبنان در ادامه این بیانیه تاکید کرد که مقابله با این جنایت وحشیانه نیاز به حرکت ملت‌ها در راستای مقابله با اشغالگری صهیونیست‌ها دارد.

اتحادیه اروپا: در مجازات عاملان این خشونت، هیچگونه مسامحه ای نباید صورت بگیرداتحادیه اروپا در خصوص مجازات عاملان حمله به خانه فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن، تصریح کرد: هیچگونه مسامحه ای نباید صورت بگیرد.سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خطاب به مقام های رژیم صهیونیستی خواستار مواخذه عاملان، پرهیز از مسامحه و اعمال قانون در خصوص این خشونت شهرک نشینان صهیونیست شد.

دولت اردن: اقدام شهرک نشینان، جنایتی شنیع استسخنگوی دولت اردن طی انتشار بیانیه ای، حمله شهرک نشینان صهیونیست به فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن را جنایتی شنیع خواند و افزود: اگر رژیم صهیونیستی حقوق فلسطینیان را نادیده نگرفته و به روند صلح منطقه پشت نکرده بود، این جنایت زشت و هولناک رخ نمی داد.در این بیانیه، رژیم اشغالگر قدس مسئول این جنایت و دیگر حملات علیه فلسطینیان شناخته شده است.

وزارت خارجه ایران: اﻳﻦ ﺣﺎﺩﺛﻪ ﻧﺸﺎﻧﻪ بارز ﺧﺸﻮﻧﺖ ﻧﻬﺎﺩﻳﻨﻪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺟﺎﻣﻌﻪ و ﺳﻴﺎﺳﺖ ﺭﮊﻳﻢ صهیونیستی اﺳﺖﺳﺨﻨﮕﻮﻱ ﻭﺯاﺭﺕ اﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ جمهوری اسلامی ایران، این ﺟﻨﺎﻳﺖ ﺻﻬﻴﻮﻧﻴﺴت ها ﺭا ﺑﻪ ﺷﺪﺕ ﻣﺤﻜﻮﻡ کرد و ﻭﺟﺪان های ﺑﻴﺪاﺭ ﺟﻬﺎﻧﻴﺎﻥ ﺭا ﺑه ﺗﻼﺵ ﺑﺮاﻱ ﺧﺎﺗﻤﻪ ﺩاﺩﻥ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺟﻨﺎﻳﺎﺕ ﻫﻮﻟﻨﺎﻙ ﻓﺮاﺧﻮاﻧﺪ.خانم ﻣﺮﺿﻴﻪ اﻓﺨﻢ اﻓﺰﻭﺩ: اﻳﻦ ﺣﺎﺩﺛﻪ ﻧﺸﺎﻧﻪ بارز ﺩﻳﮕﺮﻱ اﺯ ﻫﻮﻳﺖ ﻣﺒﺘﻨﻲ ﺑﺮ اﺷﻐﺎﻝ و ﺗﺮﻭﺭﻳﺴﻢ ﺭﮊﻳﻢ ﺻﻬﻴﻮﻧﻴﺴﺘﻲ و ﺧﺸﻮﻧﺖ ﻧﻬﺎﺩﻳﻨﻪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺟﺎﻣﻌﻪ و ﺳﻴﺎﺳﺖ این ﺭﮊﻳﻢ متجاوز اﺳﺖ.

محمود عباس: سوزاندن نوزاد فلسطینی، جنایت جنگی و ضد بشری استمحمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، گفت: " دولت اسرائیل زمانی که به شهرک سازی تشویق می کند و به شهرکسازی ادامه می دهد با این کار شهرک نشینان را به ارتکاب جنایات روزانه علیه فلسطینیان تشویق می کند. "وی گفت: جنایت سوزاندن یک نوزاد فلسطینی یک جنایت جنگی است و همزمان جنایت ضد بشری است.وی افزود: ما پرونده جنایت سوزاندن این نوزاد و جنایات قبلی را آماده می کنیم تا فورا به دادگاه بین المللی بفرستیم.محمود عباس گفت: هیچ چیزی و هیچ مانعی باعثنمی شود که از مراجعه به دادگاه کیفری بین المللی و شکایت به آن منصرف شویم. از آمریکا می خواهیم نظرش را درباره جنایات شهرک نشینان که تازه ترین آن سوزاندن نوزاد فلسطینی بود اعلام کند.

سازمان ملل متحد، جنایت اخیر صهیونیست ها را محکوم کرددبیرکل سازمان ملل متحد، این جنایت را عملی «تروریستی» خواند و خودداری اسرائیل از مجازات عاملان عملیات خشونت آمیز پیاپی را مسئول این «تراژدی» دانسته است.اعضای شورای امنیت نیز طی صدور بیانبه ای بر لزوم مجازات عاملان این حمله تاکید کردند. آنها همچنین از کشورهای عضو سازمان ملل خواستند که تدابیر لازم برای مبارزه با تروریسم بر اساس قوانین بین‌المللی را اتخاذ کنند.در بیانیه شورای امنیت آمده است: تروریسم در انواع و اشکال آن یک جنایت است که صرف نظر از انگیزه‌ها یا مکان و زمان و عاملان آن توجیه پذیر نیست.

حماس: سربازان اسرائیلی هر کجا که باشند هدف مقاومت هستندجنبش حماس اعلام کرد: این جنایت سربازان اسرائیلی را هر کجا که باشند هدف مشروع مقاومت قرار می‌دهد.ابوعبیده، سخنگوی گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی جنبش حماس تاکید کرد: مردم فلسطین ومقاومت هرگز بر این جنایت سکوت نخواهند کرد و حق دارند تا به هر طریق ممکن پاسخ اسرائیل با بدهند.

واکنش ایالات متحد امریکا به جنایت اخیر اسرائیلوزارت امور خارجه آمریکا با ابراز تردید در مورد دور جدید خشونت ها میان اسراییل و فسطینیان، ‌ از همه طرف ها خواست آرامش خود را حفظ و افزایش تنش ها در پی این آتش سوزی غم انگیز خودداری کنند.وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: به دلیل نگرانی ها نسبت به وقوع خشونت‌های بیشتر میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ما از تمامی طرف‌ها می‌خواهیم تا آرامش خود را حفظ کرده و از وخامت اوضاع ممانعت به عمل آورند.کاخ سفید نیز کشته شدن کودک فلسطینی به دست شهرک نشینان را یک " اقدام تروریستی وحشیانه " دانست.

دبیرکل اتحادیه عرب: سکوت در قبال این جنایت‌ها، جنایت جنگی استنبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب این حمله را یک جنایت " وحشیانه " و " شنیع " دانست که در سایه سکوت جامعه جهانی در قبال این جنایت‌ها جنایت جنگی به حساب می‌آید.

برگزاری اجلاس فوق‌العاده توسط سازمان همکاری اسلامی برای بررسی چالش‌های داخلی و خارجی فلسطینایاد مدنی، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، تأکید کرد: رژیم اشغالگر اسرائیل مسئول اقدامات تروریستی سیستماتیکی است که از سوی شهرک‌نشینان افراط‌گرا در سرزمین‌های اشغالی انجام می‌شود.وی از جامعه بین‌الملل به ویژه اعضای دائم شورای امنیت و کشورهایی که همچنان بر ادامه روابط خود با اسرائیل تأکید دارند خواست مسئولیت‌های سیاسی، اخلاقی و انسانی خود را در نظر بگیرند و اقدامات سریع و قاطعی را برای توقف جنایات اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی انجام دهند.وی همچنین بر اهمیت پیگیری جنایات اسرائیل در دیوان بین‌المللی کیفری تأکید کرد.مدنی در ادامه ابراز امیدواری کرد که یهودیان سراسر جهان آگاه باشند که تروریسم شهرک‌نشینان و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز اسرائیل چه تصویری را از یهودیت که یکی از ادیان ابراهیمی است، به جهانیان ارائه می‌کند.دبیرکل سازمان همکاری اسلامی همچنین از دبیرخانه این سازمان خواست تا به تلاش‌های خود برای برگزاری یک اجلاس اسلامی فوق‌العاده برای بررسی چالش‌های داخلی و خارجی فلسطین ادامه دهد.

وزرای خارجه فرانسه، اردن، مصر، عربستان سعودی و رئیس پارلمان کویت نیز جنایت اخیر شهرک نشینان صهیونیست در کرانه باختری رود اردن را محکوم کردند.