مردم مسلمان افغانستان همزمان با دیگر مسلمانان جهان با برگزاری راهپیمایی در شهر های مختلف این کشور، حمایت خود را از قبله اول مسلمانان جهان اعلام و از رژیم صهیونیستی نیز ابراز انزجار نمودند.

به گزارشمسلم پرس، به مناسبت روز جهانی قدس صدها نفر از شهروندان ولایت غزنی با حضور در مراسم راهپیمایی روز جهانی قدس با فریاد های مرگ بر امریکا و اسرائیل حمایت شان را از مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین اعلام کردند.حجت الاسلام توسلی؛ خطیب نماز جمعه شهر غزنی در سخنانش از قدس به عنوان مایه افتخار و عزت مسلمانان جهان نام برد و تأکید کرد: قدس شریف قبله اول مسلمانان جهان و مایه عزت مسلمانان است و حرمت شکنی از قدس حرمت شکنی در برابر مسلمانان جهان است.

همچنین هزاران تن از شهروندان متدین و روزه دار شهر کابل نیز با سردادن شعار " مرگ بر اسرائیل، مرگ بر امریکا، مرگ بر داعش "، نفرت و انزجار خویش را از جنایات رژیم اسرائیل و صهیونیست های غاصب و مزدوران شان علیه مردم مسلمان و بی دفاع فلسطین، غزه، عراق، سوریه، یمن و بحرین اعلام کردند.راهپیمایان با شعار مرگ بر اسرائیل، فلسطین فلسطین حمایت می کنیم و روز جهانی قدس یوم الله یوم الله است، تظاهرات را از چوک شهید مزاری آغاز کرده و تا پارک آریانا کابل ادامه دادند.شرکت کنندگان با تجمع گسترده در پارک آریانا کابل به گفته های سخنرانان گوش داده و در لابلای سخنانان آنها با سردادن تکبیر و شعار مرگ بر اسرائیل سخنرانان را تا ختم تظاهرات همراهی کردند.پس از پایان تظاهرات، محفل با شکوه سخنرانی، در محوطه هتل آریانا کابل برگزار شد و سخنرانان ضمن گرامیداشت از روز جهانی قدس، این روز را روز برائت مسلمین از دشمنان اسلام به خصوص رژیم غاصب اسرائیل و روز وحدت مسلمانان اعلام کردند.

روز قدس امسال با در نظر داشت اوضاع نابه هنجار دنیای اسلام، متفاوت تر از سالهای دیگر است

در این مراسم حجت الاسلام عیسی حسینی مزاری، رئیس مرکز فعالیت های اجتماعی تبیان گفت: روز جهانی قدس به همت والای شخصیت عالیقدر جهان اسلام امام خمینی(ره) بنیانگذاری شد، شخصیتی که توطئه ها و دسیسه های مسموم کننده و شکننده صهیونیزم جهانی را در برابر اسلام و مسلمین به خوبی درک کرده بود. وی افزود: سایر مراجع بزرگوار نیز تاکید به برگزاری روز جهانی قدس دارند، زیرا این یک حرکتی است که بر اساس احکام قرآن و سیره ائمه معصومین(ع) صورت گرفته است و مربوط به قوم و جغرافیای خاصی نیست. به گفته این عالم برجسته دینی، امسال روز جهانی قدس با در نظرداشت اوضاع و احوال آشفته و نابهنجار دنیای اسلام متفاوت تر از سالهای دیگر برگزار شده است. حجت الاسلام مزاری افزود: روز جهانی قدس، از این نظر نسبت به سالهای دیگر اهمیت دارد که امروز دنیای اسلام در برابر توطئه های بیشتر دنیای کفر قرار گرفته است. وی گفت: آنچه مسلم است این است که در شرایط امروزی، تمام دنیای کفر دست را یکی کرده است؛ تا در برابر دنیای اسلام منویات شوم خود را عملی کنند و ضربات سنگین مرئی و نا مرئی را بر پیکر اسلام و مسلمین وارد کنند.

مردم افغانستان در هر شرایطی در برابر استبداد اسرائیل ایستادگی و به نفع مردم فلسطین فعالیت کننداستاد ذره، نماینده حزب اقتدار اسلامی افغانستان نیز طی سخنانی در این مراسم، گفت که مسلمانان تنها به روز قدس اکتفا نکنند، بل این برای هر فرد مسلمان، واجب است تا از قبله مسلمین دفاع کند. آقای ذره تاکید کرد که سر دادن شعار ظلم و ستم صهیونیست‌ها علیه مسلمانان فلسطین کاهش نمی‌یابد، بهترین راه برای پایان دادن به این ظلم این است که تمامی مسلمانان عملا در مقابل اسرائیل ایستادگی کنند. استاد ذره افزود: مردم مسلمان و متدین افغانستان در هرشرایط حاضر هستند که در برابر استبداد اسرائیل عملا ایستاد شوند و به نفع مردم فلسطین فعالیت کنند. به گفته او، امروزه غربی ها و اسرائیلی ها، دست به دست هم داده و در مقابل مردم مسلمان فلسطین ظلم و ستم می کنند، اما کشورهای اسلامی هیچ وقت سکوت اختیار نخواهند کرد. آقای ذره می گوید، اگر پیامبر اسلام و یارانش در آن زمان، در برابر دشمانان اسلام مقابله نمی کردند، پس امروز چیزی بنام مکه(خانه خداوند) وجود نمی داشت. وی در پایان اضافه کرد: ظلم و ستم اسرائیل را در قبال مردم مسلمان فلسطین به شدیدترین لحن تقبیح می‌کنیم؛ زیرا مسلمانان دست به دست هم داده در برابر دشمنان اسلام خصوصآ اسرائیل عملا مقابله می کنند.

در مزار شریف هم طی برگزاری گردهمایی تحت عنوان " گرامی داشت از روز جهانی قدس؛ نخستین قبله مسلمین جهان " که به همت شورای اخوت و مراکز فرهنگی و اجتماعی این شهر در مسجد جامع " روضه مبارک سخی " برگزار گردید، شماری از مقامات محلی، اعضای شورای ولایتی، عالمان دین، فرهنگیان، اساتید دانشگاه، دانشجویان و نیز شهروندان شرکت کردند.مردم مزارشریف با فریادهای مرگ بر اسرائیل انزجار و نفرت شان را از رژیم صهیونیستی اعلام و حمایت شان را از مردم فلسطین اعلام کردند.این گردهمایی تحت عنوان " گرامی داشت از روز جهانی قدس؛ نخستین قبله مسلمین جهان " از سوی شورای اخوت و مراکز فرهنگی و اجتماعی شهر مزارشریف برگزار شد.