سازمان ملل متحد مسلمانان میانمار را در فهرست تحت ستم‌ترین اقلیت‌های جهان قرار داده است. مسلمانان میانمار ۴ درصد از جمعیت این کشوررا تشکیل می‌دهند و با شدیدترین حملات نژادپرستانه دیگر اقوام این کشور دست به گریبان هستند.

مسلم پرس: مسلمانان روهینگیا در ایالت " راخین " - واقع در غرب میانمار - زندگی می‌کنند. سازمان ملل متحد آنها را در فهرست تحت ستم‌ترین اقلیت‌های جهان قرار داده است. مسلمانان روهینگیا ۴ درصد از جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند و با شدیدترین حملات نژادپرستانه دیگر اقوام این کشور دست به گریبان هستند.
اغلب جمعیت یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفری روهینگیا از حق شهروندی میانمار محروم هستند و در شرایطی مشابه با آپارتاید زندگی می‌کنند. بیش از ۱۴۰ هزار نفر از آنها به دنبال درگیری با قوم بودایی " راخینه " در سال ۲۰۱۲(۱۳۹۱) به مناطق دیگر آواره شده‌اند. پس از آن جمعیت زیادی از روهینگیا برای مهاجرت به کشورهای همسایه از قبیل اندونزی، مالزی و تایلند تلاش کرد. در سه ماهه نخست سال میلادی جاری ۲۵ هزار مسلمان روهینگیا از طریق دریا خود را به غرب میانمار و بنگلادش رساندند که البته دست‌کم ۳۰۰ نفر از آنها در این راه جان خود را از دست دادند.
تایلند ۲۹ مه کنفرانسی درباره ستمی که به مردم روهینگیا تحمیل می‌شود برگزار کرد؛ اما هیچ نتیجه مثبتی از این کنفرانس به دست نیامد. در میانمار از آنها با الفاظی مانند " سیاهه "، " عربه " یا " بنگالی " نام می‌برند. مردم روهینگیا ساکنان اولیه برمه بودند و تلاش‌های شبانه‌روزی آنها موجب شد برمه به استقلال مالی رسیده و از استعمار انگلیس خارج شود. پس از آنکه برمه یک کشور مستقل نام گرفت حاضر به پذیرش روهینگیا نشد و ساکنان این منطقه بدون کشور باقی ماندند. حتی " آن سانگ سوچی، " رهبر مخالفین و حزب لیگ ملی برای دمکراسی برمه نیز از موضعگیری آشکار درباره مسلمانان روهینگیا خودداری کرد و تاکنون هیچ حرفی در مورد خشونت‌های اعمال شده علیه این اقلیت و سرکوب آنها به زبان نیاورده است.
چشم‌انداز مبهمی از بهبود اوضاع زندگی مسلمانان روهینگیا وجود دارد. هیچ نهاد بین‌المللی حاضر به دخالت در کشتار و آزار و اذیت این اقلیت مذهبی نیست و بدون شک با پایان فصل بارندگی، هزاران روهینگیایی به کمک قایق‌های چوبی فاقد امنیت راهی دریا می‌شوند تا راهی به خارج از جهنم میانمار بیابند.
منبع: YJC. IR