گزارشی از گرامیداشت ایام رحلت جانسوز امام خمینی(ره) در افغانستان

به گزارشمسلم پرس، همزمان با فرا رسیدن ۱۴ خرداد / جوزا سالروز رحلت امام خمینی(ره)، یاد و خاطره این مرجع سفر کرده در نقاط مختلف افغانستان به گونه های مختلف گرامی داشته شد.

برخی از بزرگداشت ها و سمینار ها:

سمینار " امام خمینی حقیقت همیشه ماندگار تاریخ "به مناسبت بیست و ششمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، سمیناری تحت عنوان «امام خمینی حقیقت همیشه ماندگار تاریخ» به همت مرکز فرهنگی پیامبر اعظم(ص) با حضور جمع کثیری از طلاب، علما و اقشار مختلف مردم و عاشقان امام خمینی(ره) در کابل برگزار شد.

همایش بزرگ مردمی در مسجد الزهرا(س) غرب کابلبه مناسبت فرا رسیدن سالروز رحلت امام خمینی(ره) همایش بزرگ مردمی از سوی شورای مدیریت حوزه علمیه کابل در مسجد الزهرا(سلام الله علیها) واقع در غرب کابل برگزار شد.

همایش " امام خمینی و اندیشه های راهگشا "به مناسبت فرارسیدن بیست و ششمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره)، همایشی با عنوان «امام خمینی و اندیشه های راهگشا» به همت موسسه فرهنگی - اجتماعی تبیان، در کابل برگزار شد.رئیس عمومی این موسسه طی سخنانی، امام خمینی(ره) را نجات بخش بشریت در قرون اخیر دانسته، گفت: اگر ما بخواهیم عظمت و بزرگی اسلام را بازگردانیم، باید از اسلام ناب محمدی پیروی کرده و به اندیشه ها و راهکارهای امام خمینی که بر گرفته شده از اسلام محمدی و ائمه معصومین(علیهم السلام) می باشد عمل نمایم.

حجت الاسلام مزاری تاکید کرد: در قرن اخیر امام خمینی برای اولین بار و برای عزت اسلام و مسلمین وحدت شیعه سنی را مطرح کرد که داعیه وی تاکنون توسط جانشین امام خمینی به پیش برده می شود… و فتنه ای که امروز توسط استعمار جهانی در کشورهای اسلامی به ویژه سوریه، عراق، اردن، یمن و لبنان دامن زده می شود، از ترس این است که اگر وحدت مسلمانان تامین شود، استکبار نمی تواند به حیات خود ادامه دهد و به همین سبب است که در تلاش برای جلوگیری از بیداری اسلامی است.سپس رییس کمیته فرهنگی علمای شیعه افغانستان طی سخنانی تاکید کرد: اساس مشکلات امروز جهان اسلام حکام فاسد وابسته به استعمار غرب است که می خواهند جهان اسلام را وابسته نگهدارند و برخی از کشورهای اسلامی آلت دست آنها قرار گرفته و به این روند ادامه می دهند.رئیس مؤسسه اهل بیت(علیهم السلام) نیز طی سخنانی، امام خمینی(ره) را مدیری توانا و آگاه خواند که دولت ایران با مدیریت وی، امروز با ۵ قدرت بزرگ جهان دست پنجه نرم می کند و هنوز هم در برابر آنان از جایگاه والاتر برخوردار است.

برگزاری سمینار " امام خمینی، وحدت و انسجام ملت ها " در کابلبه مناسبت بیست و ششمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) سمینار «امام خمینی، وحدت و انسجام ملت ها» به همت شورای عالی قرآنی افغانستان و با حضور فرهنگیان، مربیان قرآنی و قرآن آموزان در کابل برگزار گردید.

گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) در ولایت غزنیهمزمان با رحلت امام خمینی، همایش باشکوهی از سوی علمای ولایت غزنی با حضور اعضای شورای علمای شیعه و اهل سنت ولایت غزنی، فرهنگیان، فعالان مدنی و دیگر اقشار اجتماعی برگزار شد.در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین توسلی گفت که دستاورد های امام خمینی(ره) در جهان اسلام منحصر به فرد است.وی افزود: فتوای تاریخی امام مبنی بر تکفیر سلمان رشدی(نوسیده موهن به قرآن کریم) و مبازرات وی با قدرت های بزرگ شرقی و غربی و در نهایت فروپاشی بلوک کمونیستی شرق از دستاوردهای انقلاب امام خمینی(ره) می باشد که نام وی را در تاریخ نهادینه ساخته است.آقای توسلی با اشاره به بینش های بیدارگرانه ملل اسلامی و دیگر ملت های تحت استعمار و ترویج اخوت اسلامی گفت که برخی کشور های اسلامی با دشمنان اسلام یکجا شده و در تلاش هستند که با ایجاد گروه خشونت طلب و تفرقه افگن جلو رشد و تسری افکار حضرت امام در بین ملتهای شان را بگیرند.وی افزود که در پشت تمامی این حرکت های خشونت آفرین امریکا و هم پیمانانش قرار دارند که با تفکر شیعه ستیزی ضمن اینکه می خواهند بین شیعه و سنی تفرقه ایجاد کنند، اما در واقع تلاش دارند که مانع رشد افکار حضرت و مانع بیدارگری ملل اسلامی شوند.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین فکرت؛ از فرماندهان جهادی افغانستان نیز طی سخنانی گفت که ما افغانستانی ها امام خمینی(ره) را مخصوص کشور ایران نمی دانیم، حضرت امام نه تنها برای ایران بلکه برای تمام ملت های تحت ستم رهبر و امام است.وی افزود که امام خمینی(ره) کاری کرد که در یک قرن اخیر در کشور های اسلامی سابقه نداشته است.وی از کشور های اسلامی خواست که برای عبور از شرایط ناگوار فعلی در جوامع شان که آتش جنگ و تفرقه آنان را متاثر ساخته باید به افکار ناب حضرت امام خمینی(ره) و سیاست های مدبرانه وی که حرف نخستش اخوت اسلامی است مراجعه نمایند.

از مقام والای امام خمینی(ره) در مسجد جامع سلطانیهمزارشریفطی برگزاری مراسم باشکوهی در مسجد جامع سلطانیه شهر مزارشریف از مقام والای امام خمینی(ره) تجلیل شد.این مراسم به همت دفتر نمایندگی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و با حضور صدها تن از عالمان دینی، چهره های جهادی، فرهنگیان، دانشجویان و دانش آموزان برگزار شد.

در این مراسم، سید عبدالله موسوی نژاد‹نایاب›؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف طی سخنانی در تبیین ویژگی های امام خمینی گفت:امام خمینی(ره) امام بت شکن بودامام خمینی(ره) امام بت شکن بود که به هیچ جغرافیای خاصی انحصار نمی شود و تفکر دینی و اسلامی او فرا قاره ای استوی افزود که امام خمینی(ره) فردی بیدار گربود و لقب بیدار گر در عصر خودش را کسب کرد و ما نیز باید این خصلت بیدار گری را در خود زنده کرده و خود را ملزم به بیدار گری بکنیم وضعیت جامعه را تغییر می دهیم.ظلم ستیزیبه گفته سید عبدالله موسوی نژاد، امام خمینی(ره) ظلم ستیز بود. یکی از اوصاف واقعی یک انسان منتظر برای یک منتظر اینست که درصدد ظلم ستیزی است. نباید در جامعه ای که به ما ظلم صورت می گیرد سکوت بکنیم.قاطعیت در عملوی گفت که قاطعیت در عمل از دیگر ویژگی های امام خمینی(ره) است. ایشان برای پیاده کردن نظام اسلامی و سقوط نظام استبدادی، ظلم، استکباری و برده داری و نظامی که هویت اسلامی و انسانی مردم را در حال فنا دادن است با قاطعیت تمام ایستادگی کرد و عقب نشینی هم نکرد.وحدت طلبیوی تاکید کرد که وحدت طلبی از دیگر اوصاف امام خمینی(ره) است. ما به عنوان یک انسان منتظر برای بهترین منتظر، در راستای وحدت و همگرایی جامعه اسلامی چه کرده ایم؟ امام راحل‹ره› به خاطر تحقق شعارش هفته وحدت را مطرح کردندتوکل بر خداوی افزود که توکل بر خدا از دیگر ویژگی های امام راحل ‹ره› است. انسانی که به خدا توکل دارد از هیچ قدرت غربی و شرقی نمی ترسد. در عین حالیکه امام ‹ره›شخصیتی عارف، فیلسوف، عابد، طلبه و روحانی و سیاست مدار بزرگ است توکلش به خداست.دین مداریبه گفته نایاب، دین مداری از دیگر خصوصیات حضرت امام خمینی‹ره› است. امام خمینی سیاست را عین دیانت و دیانت را عین سیاست می دانستندوی تاکید کرد که در کنار برگزاری مراسمات تجلیل از شخصیت امام خمینی‹ره› باید ازشخصیت ایشان تحلیل نیز صورت بگیرد تا در زندگی هر فرد جامعه تغییرمثبت به میان آورد.

همایش " با دل آرام و قلب مطمئن " در مدرسه علمیه زینبیه شهر کابلطی برگزاری همایشی تحت عنوان " با دل آرام و قلب مطمئن " در مدرسه علمیه زینبیه، شهر کابل از مقام امام خمینی(ره) تجلیل به عمل آمد.در این مراسم که با حضور علما، روحانیون و شماری از نوجوانان و جوانان شهر کابل برگزار شد، آیت الله سید حسین ساجدی؛ موسس مدرسه زینبیه گفت: عالم و دانشمند در تمام دنیا از ارزش بالایی برخوردار است و از رحلت امام خمینی(ره) نه تنها در افغانستان بلکه در تمام دنیا تجلیل می شود.وی افزود: علما نه تنها در افغانستان و ایران در مقابل ظلم و اسبتداد مبارزه کردند بلکه در تمام جهان این مبارزه را ادامه داده اند.آیت الله ساجدی یادآور شد: علما و دانشمندان افغانستان در مقابل شوروی سابق ایستادند و از دین مبین اسلام پاسبانی کردند.وی گفت: در قیام امام خمینی(ره) جوانان نقش ارزنده ی داشت تا این انقلاب به پیروزی رسید.موسس مدرسه زینبیه افزود: انقلاب امام خمینی(ره) توانست که بر روی ذهن و افکار مردم افغانستان تاثیر بسزایی بگذارد و بعد از آن، انقلاب مردم کشورمان هم شکل گرفت.وی تاکید کرد: در زمان نور محمد ترکی، امام خمینی(ره) از مردم افغانستان خواست که در برابر این پادشاه قیام کنند.

تصاویری از حضور مهاجران افغان در حرم امام خمینی(ره)به گزارش خبرگزاری آوا، مهاجرین افغانستان به همت شورای هماهنگی هیأت های مذهبی در یک اجتماع صمیمانه و پرشور در مرقد حضرت امام خمینی جمع شدند و طی مراسمی باشکوه با امام خویش تجدید میثاق کردند.این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط استاد عباس حسنی شروع و با مداحی حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسین رحیمی و نوحه سرایی مداح اهل بیت سید رضا علوی ادامه یافت.سخنران این اجتماع نیز حجت الاسلام والمسلمین سیدعباس علوی نماینده حضرت آیت الله العظمی فیاض بود. وی گفت: ملت افغانستان حضرت امام را رهبر عقیده، اندیشه، جهاد و مبارزه خود می دانند.آقای علوی با بیان اینکه شیعیان افغانستان هیچ حمایت و رهنمودهای رهبرش را از یاد نخواهند برد تصریح کرد: مردم دنیا بدانند که دشمنان ما از اسلام خمینی می هراسند چرا که اسلام خمینی، همان اسلام ناب محمدی(ص) است.همه ساله جمع کثیری از دوستداران، شیفتگان و دلباختگان امام راحل از اقصی نقاط جهان به ایران می آیند و با حضور در حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، به آرمانهای امام و انقلاب اسلامی ادای احترام می کنند.

رسانه ها و نشریات:

انتشار ویژه نامه «هجرت خورشید» در کابلبمناسبت ایام رحلت امام خمینی(ره)، ویژه نامه ای چهارصفحه ای با عنوان «هجرت خورشید» به همت بنیاد فرهنگی - اجتماعی راه امین کابل چاپ شد. تأثیر نهضت امام خمینی بر افکار عمومی، مروری بر ابعاد شخصیتی و مدیریتی حضرت امام خمینی(ره)، فرازی از وصیت نامه سیاسی - الهی امام خمینی(ره) و یک غزل در سوگ امام راحل، بخشهای مختلف این ویژه نامه هستند که در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه چاپ و در بین مراکز و مؤسسات فرهنگی و علاقمندان به آن امام سفر کرده توزیع گردید.

روزنامه انصار:روزنامه انصار در شماره روز دوشنبه مورخ ۱۱/۳ / ۹۴ در مطلبی با عنوان «شب شعری که سوگواره شد» به بیان خاطره شاعر مهاجر افغانستان محمد کاظم کاظمی از شب ارتحال امام(ره) که در گفتگو با خبرگزاری فارس عنوان شده است نوشت: «صبح روز دوم کنگره[شعر حوزه در مشهد مقدس] بود که آن خبر جانسوز منتشر شد. وضعیت عجیبی در میان شاعران به وجود آمد و در همان ساعات اولیه درگذشت ایشان بسیاری از شاعران در فراق ایشان شعر گفتند.» همجنین در این شماره یک صفحه کامل به مرور زندگی امام خمینی(ره) از ولادت تا رحلت اختصاص یافته است. «امام خمینی(رحمت الله علیه) و اندیشه های ناب» عنوان مطلب دیگری است که در صفحه آخر همین شماره به چاپ رسیده است.

روز سه شنبه ۱۲/۳ / ۹۴ روزنامه انصار در صفجه دوم خود نظرات «جورج گالوی»، نماینده پیشین مجلس عوام انگلیس، یکی از رهبران جهادی افغانستان و «حفیظ الرحمن» سیاستمدار هندی درباره امام خمینی(ره) را منعکس نموده است. «گالوی» معتقد است که اندیشه های امام خمینی(ره) در تاریخ می ماند. رهبر جهاد افغانستان در گفتگو با ایرنا به جایگاه ویژه وحدت مسلمانان دراندیشه امام خمینی(ره) پرداخته است و سیاستمدار هندی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) یکی از رهبران برجسته قرن بیستم است بر این عقیده است که ایشان روح تازه ای به نهضت های اسلامی بخشید. همچنین در همین صفحه خبر برگزاری مراسم نکوداشت شهید مصباح نماینده امام در افغانستان و سمینار «امام خمینی(ره) و اندیشه راهگشا» در کابل منتشر شده است. صفحه سوم این شماره به قسمت دوم زندگی امام خمینی(ره) از ولادت تا رحلت اختصاص یافته و در صفحه چهارم قسمت اول مقاله «بنیان های اخلاق سیاسی از دیدگاه امام خمینی(ره)» به قلم رضا تابش کارشناس ارشد علوم سیاسی چاپ شده است.

روز چهارشنبه سیزدهم خرداد / جوزا یعنی یک روز قبل از سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) روزنامه انصار تقریباً به ویژه نامه ای برای امام خمینی(ره) مبدل شد و اخبار مربوط به مجالس، مصاحبه شخصیت ها، مقالات و سوگنامه ها درباره ایشان تمام صفحات این روزنامه را به خود اختصاص داد. در سرمقاله این روز با عنوان «در سوگ خورشید» آمده است: آسمان تاریک، خاک تاریک، آب تاریک، خورشید رفته است. خبر برگزاری سمینار «امام خمینی(ره) و اندیشه عزت مسلمین» در کابل در صفحه اول این شماره منعکس شده است. صفحه دوم به بیان نظرات بزرگان افغانستان در مورد امام خمینی(ره)، سوگنامه شاعران افغانستانی در فراق امام خمینی(ره) و مصاحبه کارشناس اهل سنت و عضو پارلمان افغانستان با خبرگزاری فارس با موضوع «شیوه مدیریتی امام خمینی(ره) الگویی برای پیشرفت در جهان امروز است» پرداخته است. در صفحه سوم علاوه بر ادامه زندگی نامه امام خمینی(ره) از ولادت تا رحلت، بازتاب ارتحال امام خمینی(ره) در رسانه های خارجی نیز منتشر شده است. در صفحه چهارم این شماره نیز قسمت آخر مقاله «بنیان های اخلاق سیاسی از دیدگاه امام خمینی(ره) به چاپ رسیده است. همچنین در این صفحه خبر برگزاری همایش «امام خمینی(ره) پدر معنوی وحدت و بیداری اسلامی» در تایلند و نظرات رئیس انجمن دوستی تاجیکستان و ایران مبنی بر عشق ورزیدن مردم تاجیکستان به امام خمینی(ره) آمده است.

همایش بزرگ مردمی بیست و ششمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در کابل به همت شورای مدیریت حوزه علمیه کابل برگزار شد که خبر آن در شماره روز شنبه ۱۶/۳ / ۹۴ روزنامه انصار منعکس شده است.

روزنامه چراغ:روزنامه چراغ در شماره روز سه شنبه ۱۲/۳ / ۹۴ خبر سمینار «امام خمینی و اندیشه راهگشا» در کابل در صفحه اول خود منعکس نمود. همچنین در صفحه سوم در مطلبی با عنوان «مردم سالاری از دیدگاه امام خمینی(ره)» به بررسی نظرات ایشان در خصوص جایگاه مردم در حکومت پرداخت.

بررسی سیره امام خمینی(ره) در ماه رمضان عنوان مطلبی است که در صفحه دوم شماره روز چهارشنبه ۱۳ خرداد / جوزا ۹۴ به چاپ رسیده است.

ستون سخن روز این روزنامه در تاریخ ۱۶/۳ / ۹۴ با عنوان «آمریکایی ها تفکرات آزادمردان اسلام را نمی خواهند» به تأثیر انکار ناشدنی اندیشه و نهضت امام خمینی(ره) بر قیام ها و جنبش های آزادیخواهانه جهان اشاره کرده و در مطلع آن نوشته است: در چهل سال گذشته جوانان مسلمان در بیشتر کشورهای اسلامی با الهام از تفکرات آزاد اندیشانه شخصیت بزرگ جهان اسلام از جمله آیت الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران در برابر مستبدان و خوکامگان شوریدند و تخت و بخت فرعونهایی چون مبارک، قذافی، بن علی و … را سرنگون و بهار عربی را رقم زدند.

روزنامه اصلاحات:این روزنامه در شماره روز شنبه ۱۶/۳ / ۹۴ مطلبی به قلم یکی از اساتید دانشگاه کابل با موضوع «امام خمینی(ره) و تجدید حیات اسلام» چاپ کرد. در بخشی از این مطلب آمده است: «در قرن اتم حادثه ای شگرف به نام انقلاب اسلامی ایران رخ داد که برگه های تاریخ خاورمیانه را دگرگون ساخت، مسلمانهای خفته به خواب گران را بیدار، عزت مسلمان ها و کرامت انسانی را به دیگران آموخت و …»

هفته نامه اقتدار ملی:ارگان مطبوعاتی حزب اقتدار ملی افغانستان در شماره ۶۱۲ خود به تاریخ شنبه ۱۶ خرداد / جوزا ۹۴ مصاحبه این نشریه با آقای جهانشاهی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان را منتشر نمود. ایشان در این مصاحبه که با تیتر «رمز موفقیت ملتهای اسلامی از نگاه امام خمینی(ره)» به چاپ رسیده است ابراز داشتند: «امام خمینی(ره) به توکل به خدا و قدرت مردم اعتماد داشت. او مردم را باور داشت و می دانست در صورتی که مردم هدایت شوند و حقایق برای آنها بازگو شود می توان تحول ایجاد کرد.» آقای جهانشاهی از اجرای احکام اسلامی در کشورهای مسلمان، برادری و اخوت مسلمانان به عنوان راهکارهای نجات بخش جهان اسلام از هجمه های کنونی دشمنان نام برد.

هفته نامه حرکت:این هفته نامه در شماره ۱۹۳ به تtify; " >هفته نامصاص قسمتی از نشریه به امام خمینی(ره) سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشت. این مطلب به مروری اجمالی بر مبارزات امام خمینی(ره) بعد از رحلت آیت الله بروجردی پرداخته است.

هقته نامه حریت:نشریه مذکور در یکی از شماره های خود به بهانه بیست و ششمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) «وحدت اسلامی در اندیشه امام خمینی(ره)» را مورد بررسی و تبیین قرار داده است. امام خمینی(ره) در بیان مفهوم وحدت دو نکته «با هم بودن و اجتماع داشتن» و «اعتصام در راه حق» را مطرح می کنند و اعقاد دارند که وحدت حقیقی بدون اعتصام به حبل خدا معنا نخواهد داشت.

هفته نامه گفتگو:گفتگو به مناسبت فرارسیدن بیست و ششمین سالروز ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) شماره بیست و هفتم خود را به صورت ویژه نامه ای چهار صفحه ای منتشر و توزیع نمود. مطالب این ویژه نامه عبارتند از: چرا ستیز با استکبار، متن نامه امام خمینی(ره) به گورباچف، مرگ چنین خواجه نه کاری است خُرد! در قسمتی از مطلب اخیر آمده است: «امام برای رسیدن خود به منصبی یا ثروتی یا جایگاهی، کوچکترین گامی برنداشت. او برای رسیدن به حق و حقیقت تلاش می کرد و به گفته خودش وظیفه دینی خود را انجام می داد. او همیشه می گفت: ما مکلف به انجام وظیفه هستیم و کاری به نتیجه نداریم.»

ویژه نامه به زبان پشتو:علاوه بر نشریات فوق الذکر ویژه نامه ای چهار صفحه ای به زبان پشتو نیز به همین مناسبت با مطالب متنوع در مورد زندگی، افکار، مبارزات و همچنین فرازهایی از وصیت نامه الهی - سیاسی امام خمینی(ره) در کابل چاپ و توزیع شد.