پس از اعلام خبر اسکورت کشتی حامل کمک‌های بشر دوستانه ایران به یمن توسط نیروی دریایی این کشور، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: به کشورهای درگیر در جنگ یمن اجازه بازرسی کشتی حامل کمک های انسانی جمهوری اسلامی ایران داده نخواهد شد.

به گزارشMuslimPress، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ابراز تأسف از محاصره یمن توسط کشورهای متجاوز که قریب پنجاه روز تداوم داشته است، گفت: طی روز های گذشته موضوع ضرورت ارسال فوری کمک های غذایی و دارویی با نهادهای بین المللی مسئول در این زمینه بطور فشرده پیگیری شد و ارسال کمک های جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است که امیدواریم در اولین زمان و با هماهنگی دفتر امور کمک های انسان دوستانه سازمان ملل متحد بدست مردم یمن برسد. مرضیه افخم تصریح کرد: به کشورهای درگیر در جنگ یمن اجازه بازرسی کشتی حامل کمک های انسانی جمهوری اسلامی ایران داده نخواهد شد.

چه بسا آتشی به پا شود که مهار آن قطعا از دست آنها خارج خواهد شدسردار جزایری، معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستادکل نیروهای مسلح ایران روز گذشته(سه شنبه) در پاسخ به این سؤال که در صورت ممانعت عربستان از رسیدن کشتی حامل کمک های بشردوستانه ایران به سواحل یمن، پاسخ چه خواهد بود، اظهار داشت: من صراحتا اعلام می‌کنم که خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران حد و اندازه ای دارد. وی افزود: عربستان سعودی و حاکمان تازه کار این کشور و هم آمریکایی‌ها و دیگران بایستی توجه داشته باشند، چنانچه بیش از این بخواهند برای جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با کمک رسانی به کشورهای منطقه ایجاد مزاحمت کنند، چه بسا آتشی به پا شود که مهار آن قطعا از دست آنها خارج خواهد شد.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران کشتی حامل کمک‌های بشر دوستانه این کشور را اسکورت می کندفرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز گذشته(سه شنبه) اعلام کرد: این نیرو به صورت ویژه از کشتی ایران شاهد حامل کمک‌های بشر دوستانه ایران برای مردم یمن حفاظت می‌کند. وی افزود: «ناو گروه سی و چهارم ارتش جمهوری اسلامی ایران که اکنون در منطقه خلیج عدن و تنگه باب المندب حضور دارد، به صورت ویژه کار حمایت از کشتی کمک‌های بشر دوستانه ایران را بر عهده دارد.»

ابراز نگرانی آمریکا از اسکورت این کشتی امدادی ایران توسط کشتی‌های ارتش این کشوروزارت دفاع آمریکا نسبت به اعزام کشتی حامل کمک‌های بشر دوستانه ایران به یمن واکنش نشان داده و خواستار عدم اعزام این کشتی شده است.پنتاگون اعلام کرده است: اطلاعاتی که آمریکا در حال حاضر‌ دارد، نشان می‌دهد ‌کشتی ایرانی که راهی یمن شده، حامل هیچ سلاحی نیست.با این حال، وزارت دفاع آمریکا از گزارش‌های منتشره در خصوص اسکورت این کشتی توسط کشتی‌های جنگی ایرانی ابراز نگرانی کرده است. پیش از این هم «استیو وارن» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفته بود، اسکورت این کشتی، «کاملا غیرضروری است». این در حالی است که تهران اعلام کرده، کشتی‌های جنگی با هدف تأمین امنیت کشتی امدادی ایرانی، آن را اسکورت می‌کنند.

اقدام قایق تروریستی علیه ناوشکن ارتش جمهوری اسلامی ایرانرادارها و اتاق عملیات ناوشکن ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که یک قایق با سرعت تمام از سمت یمن به سوی این ناوشکن(البرز) حرکت می‌کرد. به دستور فرمانده ناوشکن بلافاصله پرسنل البرز حالت عملیاتی گرفتند و تمام قبضه ها آماده شلیک شد. فرمانده ناوگروه با دوربین تعدادی تروریست را در قایق به صورت خوابیده دید که آماده تحرک خصمانه هستند و به فرمانده ناوشکن ابلاغ کرد که هرگاه آدم های داخل قایق تنها یک حرکت نابجا انجام دادند دستور آتش را صادر کند. قایق که معلوم نبود انتحاری است یا با خود قبضه های دوش پرتاب یا آر پی جی دارد اما مشخص بود که حرکت او کاملاً خصمانه است و تروریست ها منتظر فرصتی هستند که ضربه ای به ناوشکن البرز بزنند. قایق با دیدن نظامیان آماده ارتش جمهوری اسلامی ایران و هدف گیری قبضه ها در فاصله یک مایلی ناوشکن به شک افتاد و پا به فرار گذاشتند.