پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان با حضور دانشجویان ۴۷ کشور جهان، روز پنج شنبه(۱۱ دی / جدی) در تهران افتتاح شد.

به گزارشMuslimPress؛ همزمان با فرارسیدن ایام ولادت پیامبر بزرگ اسلام(ص) و هفته وحدت، پنچمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان روز پنج شنبه(۱۱ دی / جدی) در سالن همایش های بین المللی برج میلاد تهران آغاز بکار کرد.

در ابتدای مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات، " مجید فقیه "(نفر اول چهارمین دوره این مسابقات) به تلاوت چندی از آیات قرآن کریم پرداخت.

سپس " عباس سلیمی "(یکی از قاریان و اساتید برجسته قرآن کریم در ایران) به عنوان مجری مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان، از حمیدرضا طیبی،(رئیس مسابقات) دعوت کرد تا به ارائه گزارشی درباره این دوره از مسابقات بپردازد.

حمیدرضا طیبی، طی سخنانی در این مراسم اظهار کرد: این مسابقات با هدف تقویت اعتقاد دانشجویان جهان اسلام در راستای گسترش تمدن نوین اسلامی برگزار می‌شود و علاوه بر این اهداف دیگری همچون تأکید بر یادگیری قرآن کریم را دنبال می‌کند.

وی دیگر اهداف این مسابقات را آشنایی دانشجویان مسلمان با چهره قرآنی جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: در این مسابقات تلاش شده است تا بیشتر به مباحثتفسیر و تدبر قرآن کریم که هدف اصلی مطالعه قرآن کریم نیز هست، توجه شود و بیشترین تاکید را بر این موضوع داریم.

آقای طیبی یادآور شد: در همین ارتباط دو همایش بین‌المللی را با حضور پژوهشگران و نخبگان قرآنی جهان در حاشیه مسابقاتی که به عنوان تنها مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویی است، برگزار خواهد شد.

بعد از سخنان آقای طیبی نوبت به ابتهال خوانی " سیدکریم موسوی "، قاری و مبتهل خوان ایرانی رسید.

سپس ریاست جمهوری اسلامی ایران در این مراسم به سخنرانی پرداخت.

دکتر حسن روحانی، در ابتدای سخنان خود گفت: سرآغاز پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان با حضور ۴۷ کشور جهان در روز آغاز امامت حضرت مهدی(عج) و در نخستین روز سال میلادی که این ایام نیز به نام عیسی مسیح روح الله و کلمةالله است به فال نیک می‌گیریم.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران افزود: انس با قرآن آن هم اگر از نسل جوان و دانشگاه و دانشگاهیان باشد، جلوه‌ای خاص دارد؛ بی‌تردید مهم‌ترین پیوند جهان اسلام و مسلمانان جهان، قرآن است.

وی با عنوان این مطلب که صلوات، زکات، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر و… نیز ما مسلمانان را به یکدیگر نزدیک و متصل می‌کند، گفت: همچنین مراسم مهم عبادی سیاسی حج نیز مظهر وحدت مسلمانان است و ما مسلمانان را به هم نزدیک کرده و پیوندی میان ما ایجاد می‌کند.

مراسم افتتاحیه مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان، با ابتهال خوانی «شیخ العسلی» قاری و مبتهل خوان سوریه ادامه یافته و پس از آن " حجت الاسلام والمسلمین میثم امرودی "، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران به سخنرانی پرداخت.