محمد حسین، مفتی اعظم بیت‌المقدس و سرزمین‌های اشغالی فلسطین، تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به قدس را «اهانت» به مسلمانان برشمرده است.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،محمد حسین طی سخنانی در مسجدالاقصی روز جمعه عنوان کرد: «وعدۀ انتقال سفارت تنها توهین به مردم فلسطین نیست، بلکه اهانت به اعراب و مسلمانان است و آن‌ها در مقابل آن سکوت نخواهند کرد.»

وی درحالی‌که از آوردن نام ترامپ خودداری می‌کرد، افزود: «انتقال سفارت بر خلاف منشورها و هنجارهای بین‌المللی است که قدس را یک شهر اشغال شده در نظر می‌گیرند.»

در 10 ژانویه، یکی از اعضای ارشد جنبش فتح به نام محمد اشتیه نمازگزارانِ مسلمان و مسیحی در سراسر خاورمیانه را به تظاهرات در اعتراض به طرح ترامپ دعوت کرد.

مقامات فلسطین از طریق مجاری دیپلماتیک مطلع شدند که احتمال دارد ترامپ در سخنرانی 20 ژانویۀ خود خواستار انتقال سفارت شود.

جمهوری‌خواهان امریکا در حال تهیه نامه‌ای خطاب به ترامپ هستند که در آن خواستار انتقال فوری سفارت امریکا به قدس هستند.

این نامه را تاکنون بیش از 100 نماینده جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان امریکا امضا کرده است و در حال حاضر برای گرفتن امضاهای بیشتر دست‌به‌دست می‌چرخد.

آنان در این نامه از ترامپ می‌خواهند که به «محض در دست گرفتن قدرت، سفارت را به قدس» منتقل کند.

در اوایل دسامبر، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، علیرغم فشارهای کنگره و اسرائیل، دستور ابقای سفارت امریکا در تل‌آویو را صادر کرده بود.

فلسطینی‌ها به دنبال ایجاد یک دولت مستقل در سرزمین‌های کرانۀ باختری، شرق قدس و نوار غزه هستند که پایتخت آن در شرق قدس است.

بیش از 230 شهرک غیرقانونی اسرائیلی از زمان اشغال سرزمین‌های فلسطین در سال 1967 ساخته شده است. این ساخت‌وساز غیرمجاز تمام تلاش‌ها را برای ایجاد صلح در خاورمیانه با مشکل روبرو کرده است.

منبع:presstv