تروریستها سفارت روسیه در سوریه را با دو خمپاره هدف قرار دادند. این حمله از جوبار، منطقۀ تحت کنترل نیروهای ضد دولتی، صورت گرفت.

 به گزارش خبرگزای مسلم پرس،وزارت امور خارجۀ روسیه، روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «28 اکتبر، تروریستها سفارت روسیه در سوریه را با دو خمپاره هدف قرار دادند. این حمله از جوبار، منطقۀ تحت کنترل نیروهای ضد دولتی، صورت گرفت.»

وزارت خارجۀ روسیه افزود یکی از این گلوله‌ها در نزدیکی ورودی اصلی ساختمان و دیگر در خارج از حصار بیرونی آن منفجر شد.

بر اساس این بیانیه، در انفجار این خمپاره‌ها، به چهار دستگاه خودروی دیپلماتیک و حصار خارجی سفارت روسیه خسارت وارد شد اما تلفاتی در پی نداشت.

وزارت امور خارجۀ روسیه این حملۀ تروریستی را محکوم کرد و افزود برای پیگرد و مجازات سازماندهندگان و عاملان این حمله اقدام خواهد کرد.

روسیه همچنین در این بیانیه تاکید کرد مسکو واکنش بین‌المللی به این «جنایت» را پیگیر خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: « این گونه واکنش نوعی معیار سنجش به شمار می‌آید که نشان می‌دهد کدام یک از شرکای [خارجی] ما در واقع مخالف تروریسم هستند و چه کسی اقدامات تروریستها را توجیه می‌کند... ما خواستار اجرای قطعنامه‌های ضد تروریستی شورای امنیت سازمان ملل، توقف تجهیز تسلیحاتی تروریستها و قطع تامین مالی آنها هستیم.»

وزارت خارجۀ روسیه همچنین تصریح کرد این کشور همچنان به جنگ «بی وقفه و قاطع» با تروریستها در سوریه ادامه خواهد داد.

سفارت روسیه در کشور جنگ‌زدۀ سوریه تاکنون چندین بار هدف حملات ستیزه‌جویان قرار گرفته است که از آن جمله می‌توان به دو حملۀ خمپاره‌ای جداگانه  در ماه جاری و دو حمله دیگر در ماه سپتامبر و اکتبر سال گذشته اشاره کرد.

این حملات تلفاتی در پی نداشته‌است.

روسیه از 30 سپتامبر 2015 (هشتم مهرماه 1394) با مجوز دولت دمشق به حملات هوایی علیه مواضع گروه‌های تروریستی از جمله داعش و جبهة النصره در سوریه پرداخته‌است.

سوریه از سال 2011 (1389) صحنۀ بحران و متعاقبا جنگ بوده است. به گزارش سازمان ملل در این ناآرامی‌ها تاکنون بیش از 400 هزار نفر کشته شده‌اند.