حدود 35 دیپلمات ترکیه به همراه اعضای خانواده، از بیم اتهامِ ارتباط با شبکۀ فتح‌الله گولن، رهبر مخالفان دولت آنکارا، به آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مسلم پرس،حدود 35 دیپلمات ترکیه به همراه اعضای خانواده، از بیم اتهامِ ارتباط با شبکۀ فتح‌الله گولن، رهبر مخالفان دولت آنکارا، به آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند.

دولت آنکارا، کودتای نافرجام تیرماه 1395 در ترکیه را به فتح‌الله گولن، رهبر مخالفان که در تبعیدی خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد، نسبت داده‌است.

یوهانس دیمروس، سخنگوی وزارت کشور آلمان، روز دوشنبه (3 آبان 1395) از درخواست پناهندگی 35 دیپلمات ترکیه به این کشور خبر داد و گفت 35 تبعه ترکیه که دارای گذرنامۀ دیپلماتیک هستند، به طور رسمی برای پناهندگی در آلمان درخواست داده‌اند.

وی به جزئیات و اطلاعات بیشتر در زمینۀ هویت، مکان و موقعیت و یا وضعیت درخواست‌های آنان اشاره‌ای نکرده‌است.

دیمروس خاطرنشان کرد آمار واقعی پناهجویان تُرک ممکن است بالاتر باشد چراکه در آلمان موقعیت دیپلماتیک بخشی از فرایند درخواست پناهجویی به شمار نمی‌آید. این بدان معناست که ممکن است افرادی که دیپلمات نبوده ولی با دیپلمات‌های ترک ارتباط داشتند نیز درخواست پناهندگی داده‌باشند. 

این در حالی است که وزارت امور خارجۀ ترکیه در ارتباط با کودتای نافرجام در این کشور، صدها دیپلمات را فراخوانده‌‌است.

مقامات ترکیه 18 اگوست 2016 (28 مرداد 1395) گورکان بالیک، مشاور ارشد احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق ترکیه، را به اتهام ارتباط با جنبش گولن دستگیر کردند.

http://217.218.67.233//photo/20161024/448ff750-358f-4ec8-8072-789cf15d82fe.jpg

 

در همان روز، تونجای بابالی، سفیر سابق ترکیه در کانادا، و علی فیندیک، سفیر سابق این کشور در کاستاریکا، نیز به اتهامهای مشابه، در آنکارا، بازداشت شدند.

شبکه خبری تلویزیون ملی ترکیه، ان‌تی‌وی، روز شنبه، به نقل از وزیر دادگستری ترکیه گزارش داد نیروهای امنیتی بیش از 35 هزار نفر را به اتهام ارتباط با جنبش گولن بازداشت کرده‌اند.

وزیر دادگستری ترکیه همچنین از تلاش دولت این کشور برای دستگیری 3 هزار و 907 مظنون دیگر خبر داد و گفت تاکنون حدود 82 هزار نفر در ارتباط با کودتای نافرجام تحت بازجویی قرار گرفته و ده‌ها هزار نفر با حکم تعلیق از کار، عزل و یا زندان مواجه شده‌اند.

در کودتای نافرجام بامداد 26 تیر در ترکیه، گروهی از نیروهای ارتش با هدف سرنگونی دولت، عملیات نظامی را در استانبول و آنکارا آغاز کردند که با همکاری مردم و نیروهای امنیتی ناکام ماند.

در جریان این کودتا دست کم 246 نفر کشته و بیش از 2100 نفر زخمی شدند.

دولت آنکارا بعد از کودتا با آغاز عملیات گسترده علیه هواداران جنبش گولن، دهها هزار نفر از نیروهای نظامی، پلیس، قضات، اساتید دانشگاه و معلمین و کارمندان دولت را بازداشت یا از کار تعلیق کرده و یا تحت پیگرد قرار داده‌است.

منبع: presstv